İslamî bankaların sosyal kalkınmaya etkisi: Al Baraka Türkiye bankası örneği
The role of islamic banks in social development Al Baraka Turkish bank as a model
- Tez No: 912611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMAD ANAS SARMINI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışma, İslami bankaların sosyal kalkınmadaki rolünü vurgulamayı amaçlamaktadır. Sosyal kalkınma kavramına değinilmiş ve İslam tarihindeki derinliği, sosyal sorumluluğun doğası ve bankanın sosyal kalkınmaya katkı sağladığı araçlar ele alınmıştır. Bu amaca ulaşmak için, sosyal kalkınma hakkında yazılanları ve İslami bankaların bu konudaki rolünü izlemek için tümevarım yöntemi kullanıldı. Türk toplumunun rastgele bir örneğine bir anket dağıtarak istatistiksel analitik yöntem de kullanıldı, İslami bankaların (Al Baraka Türk Bankası) sosyal kalkınmadaki rollerini ne ölçüde oynadığını ölçmek için çalışma, sosyal kalkınmanın sosyal kalkınma olduğu sonucuna varmıştır. İslam dininin temel direği olan ve Hz. Peygamber،in (s.a.v.) döneminden beri var olan İslami bankaların finansal araçlar yoluyla toplumsal kalkınmada da önemli bir rolü vardır; Kâr amacı güden veya gütmeyen, çalışma, 2016-2020 vizyonuyla Al Baraka Bankacılık Grubu،nun sosyal kalkınmadaki olumlu rolünü de gösterdi, İslami bankaların sosyal kalkınmaya katkıda bulunarak toplumlara karşı sosyal sorumluluklarını hissetmeye teşvik edilmesi önerildi. İslami bankalar içinde bu konuyla ilgilenmek için bağımsız bir departman tahsis edilmesi de tavsiye edildi.
Özet (Çeviri)
The study aims to highlightu the role of Islamic banks in social development. The concept of social development was mentioned and its depth in Islamic history, the nature of social responsibility, and the tools through which the bank contributes to social development has been addressed. To achieve this goal, the inductive method was used, to track what was written about social development and the role of Islamic banks in that. The statistical analytical method was also used, by distributing a questionnaire to a random sample of Turkish society, In order to measure the extent to which Islamic banks (Al Baraka Turki Bank) play their role in social development, the study concluded that social development is a basic pillar in the Islamic religion, and it has existed since the time of the Prophet, may God،s prayers and peace be upon him, Islamic banks also have an important role in social development, through financial instruments; Whether profit or non-profit, the study also showed the positive role of Al Baraka Banking Group in social development through its 2016-2020 vision, It was recommended to urge Islamic banks to feel their social responsibility towards societies, by contributing to social development in all its forms, and it was also recommended to allocate an independent department within Islamic banks to deal with this aspect.