Ovarian hiperstimülasyon sendromu (OHSS) oluşturulan sıçanlarda, indometazin'in ovaryum üzerindeki yapısal, biyokimyasal ve moleküler düzeydeki etkileri
Structural, biochemical, and molecular effects of indomethacin on the ovary in rats with ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS)
  1. Tez No: 912612
  2. Yazar: ESRA GÖKMEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN GÖKÇİMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: İndometazin'in farklı dozlarının OHSS üzerindeki etkilerini yapısal, biyokimyasal ve moleküler yöntemlerle ayrıntılı olarak araştırmak amaçlanmıştır. Literatürdeki çelişkili sonuçlardan biri olan histaminin ve mast hücrelerinin OHSS üzerindeki etkileri araştırılarak açıklık getirilmesi amaçlanmaktadır. Bunların yanı sıra literatürde sınırlı sayıda mevcut olan OHSS patofizyolojisine ait verilere katkı sağlanması ve patafizyolosinin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada hayvan materyali olarak, immatür (22 günlük) ve ağırlıkları 40-80 gram arasında değişen 40 adet Wistar albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar her gruba 8'er tane olacak şekilde rastgele olarak 5 gruba ayrıldılar. Sıfır kontrol grubuna herhangi bir işlem uygulanmazken, sham grubuna 6 gün boyunca 0.1 mL % 0.9'luk steril salin subkutan (s.c.) olarak enjekte edildi. OHSS gruplarına 4 gün boyunca 10 IU PMSG subkutan (s.c.) olarak enjekte edildi. Ardından deneyin 5. gününde 30 IU hCG subkutan (s.c.) olarak enjekte edildi. Tedavi gruplarında ise; 6 gün boyunca 1 mg/kg ve 1 mg/kg indometazin subkutan (s.c.) olarak enjekte edildi. Deneyin 7. gününde sıçanlar genel anestezi altına sakrifiye edildiler. Ardından serum, periton sıvısı ve doku örneklerinden ELİSA ile protein tayini işlemleri, histokimyasal boyamalar ve western blot işlemleri gerçekleştirildi. Bulgular: Gerçekleştirilen deneyler sonucunda; OHSS deney grubunda sıçan kilo değişimleri ve over ağırlıkları artmış olarak saptandı. Bu verilerin indometazin sayesinde dozu ile ters orantılı olarak düşüş olduğu saptandı. Ek olarak OHSS durumunda gözlemlenen üçüncül boşluklara sıvı kaçışı, OHSS gruplarında gözlemlendi. Bu durumun indometazin uygulanan gruplarda düşüş sağladığı tespit edildi. Ayrıca histopatolojik incelemelerde; OHSS grubunda artmış sayıda kistik folikül, korpus luteum ve hemorajik bölge odakları saptandı. Bu bulgular ilaç uygulanan gruplarda doz ile ters orantılı olarak düşüş gösterdi. Mast hücrelerinin OHSS durumunda hem sayı, hem yoğunluk, hem de lokasyon olarak değişikliğe uğradığı tespit edildi. Sonuç: İndometazin'in doz bağımlı olarak OHSS semptomlarını azalttığı ve patofizyolojisinde iyileşme sağladı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim was to investigate the effects of different doses of indomethacin on OHSS in detail using structural, biochemical and molecular methods. The aim was to clarify the effects of histamine and mast cells on OHSS, which are among the contradictory results in the literature. In addition, it was aimed to contribute to the limited data available in the literature on the pathophysiology of OHSS and to better understand the pathophysiology. Materials and Methods: In the study, 40 immature (22 days old) female Wistar albino rats weighing between 40-80 grams were used as animal material. The rats were randomly divided into 5 groups, 8 in each group. No procedure was applied to the zero control group, while the sham group was injected with 0.1 mL of 0.9% sterile saline subcutaneously (s.c.) for 6 days. The OHSS groups were injected with 10 IU PMSG subcutaneously (s.c.) for 4 days. Then, on the 5th day of the experiment, 30 IU hCG was injected subcutaneously (s.c.). In the treatment groups, 1 mg/kg and 1 mg/kg indomethacin were injected subcutaneously (s.c.) for 6 days. The rats were sacrificed under general anesthesia on the 7th day of the experiment. Then, protein determination procedures with ELISA, histochemical staining and western blot procedures were performed from serum, peritoneal fluid and tissue samples. Results: As a result of the experiments performed; it was determined that the weight changes and ovary weights of the rats in the OHSS experimental group increased. It was determined that these data decreased inversely proportional to the dose thanks to indomethacin. In addition, the fluid leakage to the tertiary spaces observed in OHSS was observed in the OHSS groups. It was determined that this situation decreased in the indomethacin-administered groups. In addition, in histopathological examinations; an increased number of cystic follicles, corpus luteum and hemorrhagic area foci were detected in the OHSS group. These findings decreased inversely proportional to the dose in the drug-administered groups. It was determined that mast cells underwent changes in both number, density and location in OHSS. Conclusion: Indomethacin was found to reduce the symptoms of OHSS in a dose-dependent manner and provide improvement in its pathophysiology.