التكييف الفقهي للعملات الافتراضية المشفرة وارتباطها بالاقتصاد الحقيقي
İslam hukuku açısından sanal para ve reel ekonomi ile bağlantısı
- Tez No: 912624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMAD ANAS SARMINI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, kripto para kavramı, özellikler, çeşitleri ve daha önce mevcut parasal sistemlerden nasıl farklı olduğu ele alınmıştır. Ayrıca, kripto para teknolojisi incelendikten sonra, ekonomi ve İslam Hukuku açısından durumu değerlendirilmiştir. Son olarak, bu tez kripto para ve reel ekonomi arasında bir ilişki olup olmadığını ve bu ilişkinin ne yönde olduğunu incelemektedir. Teorik olarak çalışmada keşif yöntemi kullanılmaktadır. Kripto paranın reel ekonomi ile ilişkisini incelemek için Bitcoin örnek olarak seçilerek bağımlı değişkeni temsil etmektedir. Reel ekonomi ise altın, petrol, dahil olmak üzere 2 bağımsız değişkenle temsil edilmektedir. Bitcoin performansını takip etmek için doğrusal regresyon kullanılmaktadır. Teknik olarak kripto paranın güvenlik sorunu blokzinciri (blockchain) sayesinde yok gibi gözükse de dışarıdan bir saldırı, müdahale veya bu teknolojinin bilinmemesi yüzünden ekonomiksel açıdan kayıplar verilebilmektedir. Ekonomistler, hukuk uzmanları ve fıkıhçılar kripto para hakkında tartışmaktadır. Bazıları kripto parayı tam bir sahtekarlık olarak görüp, kripto parayla ilgili tüm işlemlerin yasal olmadığını saymaktadır. Diğerleri ise yasallığını kabul etmektedir, ancak bunun bir para birimi mi, bir mal mı yoksa finansal bir araç mı olduğunu benimsemede farklılık göstermektedir. Genel olarak, kripto para kullanımında bir artış yaşanmaktadır. Verilerin analiziyle kripto para birimi ile Balon Ekonomisiarasında bir ilişki olduğu ortaya çıkmaktadır. Kripto para birimi ile“Nasdaq”endeksi arasında bir pozitif korelasyon vardır, ancak altın ve petrol( reel ekonomi) ile negatif korelasyon olduğu görülmektedir. Balon Ekonomisi ne zaman bir toparlanma olsa kripto para birimine olumlu yansırken, piyasa türbülansı ve yatırım isteksizliği kripto para birimini olumsuz etkilemektedir. Sonuç itibarıyla, bu çalışmada kripto paranın bir çeşit para olduğu sonucuna varılmaktadır. Şu anda tüm para işlevlerini gerçekleştirimse da gelecekte tam bir değişim aracı olma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out what cryptocurrencies are, what are their types, and how they differ from previously existing monetary systems. It also examines the characteristics of the technology on which cryptocurrencies are built and explores their legality and the view of Muslim scholars on bitcoin with respect to Shariah. Finally, the thesis studies whether there is a relationship between cryptocurrencies and the real economy, and what is the direction of this relationship. To achieve these objectives, the study uses exploratory research. It gives a literature review summarizing the history of cryptocurrency. In addition to that, the study selected Bitcoin as a case study to analyze the performance of cryptocurrency using time-series vector regression analysis that follows the changes in Bitcoin's prices based on 2 independent variables representing real economy. The two independent variables are gold and oil.Also, the Nasdaq Composite, and the SSE Composite Index are selected to find out the relation between Bitcoin and bubble economy . Economists, law specialists and Islamic scholars differed about cryptocurrencies. Some consider cryptocurrency as a full-on fraud thus deeming cryptocurrency transactions illegal. Others believe in its legality yet differ in identifying whether it is a currency, a commodity, or a financial tool. However, there is an increase in the community's use of cryptocurrency. As for the relationship between cryptocurrency and the economy, there is a directed correlation of cryptocurrency with“Nasdaq”and the Shanghai Composite, as investment financial tools in bubble economy .On the other hand ,there is an inverse relationship with gold and oil as a store of value and as variables representing the real economy in the long run. Overall, the study concludes that cryptocurrency could become a sort of money. Although it does not currently do all money functions, it has the potential to be a full medium of exchange in the future.