الفرنشايز: التكييف الفقهي والآثار الاقتصادية
Franchise – yasal (şer'i kanuna) uygunluk ve ekonomik etkileri / Franchise: Islamic jurisprudential adaptation and economic impact
- Tez No: 831646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASHRAF MOHAMED MOHAMED DAWABA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
İmtiyâz sistemi ile çalışmak dünyada ve dolayısıyla islam ülkelerinde de yayıldı, ancak meşruiyetini ve ekonomik önemini netleştirmek için yeterli çalışmalar yapılmamıştır. Bu çalışma, İslam Şeriatının imtiyaz sistemi ve ekonomik etkilerinın üzerindeki duruşu sorusuna cevap vermeyi amaçlamıştır. Araştırmacı çalışmanın amacına ulaşmak için hem fıkıh ve kanunla ilgili araştırmalar ve eserler gibi çalışmaları gözden geçirerek tümevarım metodu, hem de çalışma konusu ile ilgili performans göstergelerini ve verilerini analiz ederek tanımlayıcı analitik yöntemi kullanmıştır. Bu çalışma, imtiyazın kapsamlı bir tanımı, teorilerini ve sözleşmelerinin türlerini de ele aldı. Ayrıca imtiyaz sözleşmesine değinip, direkleri ve özelliklerini açıklayıp, ondan sonra adlı sözleşmelerden biriyle ilişkin olup olmadığını belirtmek için ve onun fıkha uygunluğuyla ilgili sağlam bir görüşe ulaşmak için imtiyaz sözleşmeyi adlı olan sözleşmelerle karşılaştırdı. Araştırma, önde gelen bir ülke olarak ABD'deki İmtiyaz'ların ekonomik performansını analiz etti. Buna ilaveten imtiyazın etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla, Küresel İmtiyaz Konseyi tarafından yürütülen ve 2019 yılında yayınlanan bu ankete göre, İmtiyaz'ın küresel olarak ekonomik performansının analizi de yapmıştır. Çalışma, İmtiyaz işinin tamamen veya kısmen uygulanabilecek şekilde genişletilmesi için önerilen bir kavram geliştirdi. Son olarak, çalışma, imtiyaz sözleşmesine ilişkin en sağlam görüşün, her iki taraf için bağlayıcı bir vaadi olan bileşik sözleşmeler arasında sayılabilen ve yasaklanmış konulardan arınmış olması halinde islam fıkhın izin verdiği sözleşme biçimlerinden biri olduğu sonucuna varmıştır. Çalışma, İmtiyaz'ın ekonomik çıktısının, bazılarının yerli ürününün %11'inden fazlasına ulaştığını gösterdi. Ayrıca, 2002'den 2021'e kadar Amerikan Borsasında listelenen en büyük 500 şirket için %184,9'luk bir büyüme oranına kıyasla %347,6 oranında büyüyen Rosenberg Uluslararası İmtiyaz Endeksi'nde kayıtlı şirketlerin performanslarının karşılaştırılmasının sonuçlarını gösterdi. Bunun İmtiyaz şirketlerinin büyümesinin diğer şirketlerin büyümesinden daha hızlı olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle İmtiyaz, ülkelerin ekonomik büyümesini etkilemekte ve böylece işsizlik oranının düşürülmesine katkıda bulunmaktadır. Çalışma, araştırma sonuçlarına çözümler şeklinde bir dizi önemli öneriyle sona erdi.
Özet (Çeviri)
The franchise system has spread globally including Islamic countries, yet it has not received sufficient studies to clarify its legitimacy and economic importance. This study aims to answer the following questions: What is the stance of Islamic Sharia on the franchise system and what are its economic impacts. To reach the objective of the study, the researcher used the inductive method by reviewing franchising research papers, jurisprudential, and legal literature. The researcher used descriptive analytical methods by analyzing the data and performance indicators. The study tackled a comprehensive definition for franchises, its theories, and types of contracts. It touched upon the franchise contract, explaining its pillars and characteristics. Then measuring it against the named contracts to indicate whether it can be linked to one of them or not; thus, reaching a sound opinion regarding its Islamic jurisprudential adaptation. The research analyzed the economic performance of franchises in the USA as a leading country. The Global Franchise Council conducted a survey for its members in 2019, the researcher analyzed the survey's data to deduct the economic performances of franchises globally. The Council proposed a concept for expansion that can be applied comprehensively or partially. In conclusion the study believed franchise contracts are regarded amongst the composite contracts, with a binding promise to both of its parties. It is one of the forms of contracts permitted by Islamic jurisprudence provided it is free from prohibited matters. The study showed that the economic output of the franchise reaches more than 11% of the domestic product of some countries. It compared the results of the performance of companies registered in the Rosenberg International Franchise Index, which grew at the rate of 347.6% compared to a growth rate of 184.9% for the largest 500 companies listed on the American Stock Market from 2002 to 2021. This indicates that franchise companies are growing faster than other companies. Thus, the franchise system affects the economic growth of countries, and contributes to reducing the unemployment rate. The study ended with several important recommendations and solutions.