Seramik sanatında form
The Form in ceramic art
  1. Tez No: 912654
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Temel tasarım (tasar) hayatta var olan üretilmiş iki ve üç boyutlu formların oluşumunda kullanılmaktadır. Form bir şeyin istenilen olması gereken durumu, biçim, şekil gibi kelimler ya da cümleler ile tanımlanmaktadır. Bu bağlamda tezin birinci bölümünde form tanımı ve türleri, sanatta ve görsel sanatlarda form tanımı ve türleri, temel tasarım öğe ve ilkeleri, temel tasarım öğe ve ilkelerine göre form oluşturma süreci araştırılmış ve incelenmiştir. İkinci bölümde seramik sanat formlarında görsel sanatların form tasarımı öğe ve ilkelerinin görülüşleri, tasarım öğe ve ilkelerinin Seramik sanatında malzeme ve üretim yöntemine bağlı görülüşleri, Seramik sanat eserlerinde formların tasarım çeşitliliği bağlamında araştırılıp incelenmiştir. Üçüncü bölümde yapılan literatür araştırmasına göre temel tasarım öğe ve ilkeleri Seramik sanatında üretim yöntemleri ile birlikte çeşitli formlar tasarlanmıştır. Ve tasarımların tasarım üretim yöntemleri ile birlikte anlatılmaktadır. Sonuç olarak temel tasarım öğe ve ilkelerine göre Seramik sanatında form oluşum ve üretim süreci değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fundamental design (design) is used in the creation of existing two-dimensional and three-dimensional forms. Form is defined by words or phrases such as desired state, shape, or structure. In this context, the first chapter of the thesis investigates and examines the types of form and definition, types of form definition in art and visual arts, fundamental design principles, and the process of creating form according to these principles. In the second part, the views of the elements and principles of form design of visual arts in ceramic art forms, the views of design elements and principles related to materials and production methods in ceramic art, in the context of the design diversity of forms in ceramic works of art were investigated and examined. In the third chapter, based on the literature review, various forms have been designed using fundamental design principles and production methods in ceramic art and the designs of the designs are explained together with the production methods. As a result, the process of form formation and production in ceramic art has been evaluated according to the Fundamental design principles and elements.