Yemek stilistliğine ve fotoğrafçılığına yönelik ilgi, kullanma durumları ve bilgi düzeyleri: Aşçılık ve gastronomi ve mutfak sanatları öğrencileri üzerine bir uygulama
Interest in food styling and photography, usage contexts, and knowledge levels: A Study on culinary arts, gastronomy, and culinary students
- Tez No: 912655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL GEÇGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojideki hızlı değişim, iletişimden tüketim alışkanlıklarına kadar pek çok alanda yenilikleri beraberinde getirmiştir. Bu gelişmelerin bir yansıması olarak yemek yeme dürtüsü yalnızca bir zorunluluk değil, aynı zamanda estetik bir deneyime dönüşmüştür. Artık ilgi çekici tasarımlarla sunulan yemek fotoğrafları, görselliği ön planda tutarak tüketiciler üzerinde güçlü bir etki yaratmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de yer alan üniversitelerin aşçılık ve gastronomi ve mutfak sanatları bölümünde okuyan öğrencilerin yemek stilistliği ve fotoğrafçılığı konularına olan ilgi durumlarını, bu teknikleri kullanma durumlarını ve bu alana dönük bilgi düzeylerini incelenmiştir. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. 502 katılımcı ile yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Öğrencilerin demografik özelliklerinin değerlendirilmesinde“Frekans”, yemek fotoğrafçılığına yönelik ilgi ve kullanım durumlarının gruplar arasında anlamlılığını incelemek için“Frekans”ve“Ki-Kare”analizleri yapılmıştır. Çalışma neticesinde elde edilen bulgularda, öğrencilerin yemek stilistliğine ilgi duydukları belirlenmekle birlikte, tabak hazırlarken önemli unsurlar hakkında tespitler yapılmıştır. Yemek fotoğrafçılığı konusunda elde edilen bulgularda ise, bu alandaki eğitimin gerekliliği ve mevcut eğitim imkanlarının yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte yemek stilistliği ve fotoğrafçılığı alanlarında profesyonel eğitim verilmesinin öğrencilerin ilgi düzeyini artıracağı, aynı zamanda bu alanda bilgi ve becerilerin gelişmesine katkı sağlayacağı önerilmektedir. Bu yaklaşım, yemeklerin sunum kalitesini iyileştirmenin yanı sıra, çalışanların bu alandaki yetkinliklerini de güçlendirecektir.
Özet (Çeviri)
The rapid changes in technology have brought innovations in many areas, ranging from communication to consumption habits. As a reflection of these developments, the impulse to eat has transformed into not only a necessity but also an aesthetic experience. Nowadays, food photographs presented with attractive designs have a strong impact on consumers by prioritizing visual appeal. In this study, the interest of students studying in the cookery, gastronomy and culinary arts departments of universities in Turkey in food styling and photography, their use of these techniques and their level of knowledge in this field were examined.The data collection method used in the study was a survey technique. The data obtained from the survey, conducted with 502 participants, were analyzed and interpreted using the SPSS program. In evaluating the students' demographic characteristics,“Frequency”analysis was used, and to examine the significance of interest and usage of food photography across groups,“Frequency”and“Chi-Square”analyses were performed. The findings of the study reveal that students show an interest in food styling, with insights gathered regarding important factors when preparing dishes. Regarding food photography, the results indicate the necessity for education in this area and the inadequacy of current educational opportunities. Furthermore, it is suggested that providing professional training in food styling and photography would increase students' level of interest and contribute to the development of their knowledge and skills in this field. This approach would not only improve the presentation quality of food but also strengthen the competence of professionals working in this area.