Doğum şeklinin beyin natriüretik peptid (BNP) düzeyine etkisi
The effects of the mode of delivery on the brain natriuretic peptide (BNP) levels
  1. Tez No: 912664
  2. Yazar: MERYEM ERAT NERGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA BÜYÜKKAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Spontan doğum başlamadan önce C/S ile doğurtulan infantlarda solunum sıkıntısı ve yoğun bakımda izlem gereksiniminin arttığı bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda elektif C/S ve vajinal yolla doğan infantlar pulmoner basınç açısından karşılaştırılmış, sezaryen grubunda geçici pulmoner hipertansiyonun uzadığı gösterilmiştir. Beyin natriüretik peptid, 32 aminoasitlik bir polipeptid olup, doğumdan sonra çok yüksek saptanmakta, ilk birkaç günde belirgin şekilde azalmaktadır. BNP düzeyinde sonradan ortaya çıkan düşmeyi sağlayan bilinen faktörler böbrek maturasyonu, sistemik vasküler resistansta artış, pulmoner basınçta azalmadır. Ayrıca yapılan çalışmalar da persistan pulmoner hipertansiyon gelişen yenidoğanlarda BNP düzeyi yüksek bulunmuştur. Bizim bu çalışmamızda elektif sezaryen ile doğan bebeklerde uzamış olan geçici pulmoner yüksek basınç ile BNP düzeyleri arasındaki ilişkiyi göstermek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza tamamen sağlıklı olarak doğmuş, postnatal sorun saptanmamış 48 term yenidoğan alınmıştır. Bunların 23'ü C/S ile 25'i NSVD ile doğmuştur. Tüm hastalardan doğum sonrası (kord) ve postnatal 3. gün kan alınarak BNP düzeyleri çalışılmıştır. Tüm veri analizleri PASW Statistics 18 programında yapılmıştır (SPSS Inc.). Bulgular: Doğum şeklinden bağımsız olarak değerlendirildiğinde kord ve 3. gün BNP değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Yine NSVD ile doğan bebeklerin ortalama kord BNP değerleri daha yüksek, 3. gün değerleri ise daha düşük bulunmuş, fakat istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Cinsiyet, anne yaşı, annenin doğum sayısı ile BNP arasında ilişki bulunmamıştır. Oksitosin indüksiyonlu NSVD ile doğan bebeklerde 3. gün BNP değerinde anlamlı bir düşüş kaydedilirken, C/S ile doğan bebeklerde 3. gün BNP değerinde anlamlı bir yükseklik saptanmıştır. (p=0.006) Sonuç: Çalışmamızda C/S grubunda kord değerine göre 3. gün BNP değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı yükseklik saptanmıştır. Bu da C/S doğumlardaki gecikmiş pulmoner arteriyel basınç düşüşünün, BNP düşüşünde de gecikmeye neden olduğunu göstermiş ve bizim hipotezimizi desteklemiştir. NSVD'larda ortalama kord BNP değerine göre 3. gün ortalama değerinde düşüş mevcuttur ancak bu düşüş istatistiksel olarak anlamlı değildir. Çalışmamızda oksitosin indüksiyonunun BNP değerlerinde anlamlı düşüşe neden olduğu dikkati çekmiştir. Oksitosin indüksiyonlu NSVD'lardaki bu anlamlı düşüş oksitosinin ANP salınımını arttırmasıyla ilişkilendirilmiştir ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that respiratory problems and need of intensive care unit increase in infants who ar delivered by C/S before the spontaneous beginning of birth. In previous studies, the infants delivered by elective C/S and normal spontaneous vaginal birth are compared, and it is shown the duration of transient pulmoner hypertension is prolonged. Brain natriuretic peptide is a peptide composed of 32 aminoacide and increases to high levels immediately after birth and decreases in a few days. The factors that cause this decrement in bnp levels are renal maturation, increment of systemic vascular resistance, the fall in pulmonary pressure. Also, the BNP levels are found to be high in newborns that have pulmonary hypertension. We aim to Show the relation between the BNP levels and prolonged transient pulmonary pressurein newborns who are delivered by elective ceaserian section. Materials and Methods: 48 healthy and term newborns who have not any health problems in antenatal and postnatal observation and who have not any cardiac pathology are included in this study. 25 newborn (n=25) who are included in the study are born in spontaneous delivery and 23 newborn (n=23) are born in cesarean section. In all neonates, umblical venous blood are obtained at delivery, peripheral venous blood are obtained at postnatal 3rd day and plazma BNP concentrations are assayed. Results are analyzed with PASW Statistics 18 (SPSS Inc.). Results: There is no significant difference between the first and the third day BNP levels independent from the delivery method. The cord BNP levels of vaginal delivery babies are higher then 3rd day BNP levels, however there is no statistical significance. No relation between the serum BNP levels and sex, age of mother and birth number of mother. For babies who are delivered by oxitocin induced vaginal xii birth, the 3rd day BNP levels are decreased significantly when compared to cord BNP levels (p:0,05). However, for babies delivered by C/S the 3rd day BNP levels are increased when compared to cord BNP levels (p:0,006). Conclusion: In our study, the levels of 3rd day BNP levels are significantly high when compared with cord BNP levels. This finding is related with our hypothesis of pulmonary artery pressure decrement delay in C/S delivered babies cause delay in decrement in BNP levels. In vaginal birth babies, 3rd day BNP levels are lower compared to cord BNP levels but there was no significant difference. Our study emphasize the oxitocin induction cause significant decrement in BNP levels, this can be related with increment in ANP secretion with oxitocin. More studies is needed to be done to emphasize this relation.