Medikal turizm amaçlı Türkiye'ye gelen somali vatandaşlarının karşılaştığı sorunların belirlenmesi ve çözüm önerileri
Determination of the problems faced by somali citizens coming to Turkey for medical touri̇sm and soluti̇on suggestions
- Tez No: 912669
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, Medikal turizmi için Türkiye'ye seyahat eden Somali vatandaşlarının karşılaştığı sorunları belirlemek ve çözümler önermektir. Medikal turizmi son yıllarda hızla büyümüştür ve ziyaret edilen ülkeye katma değer sağladığı için artık birçok sektör tarafından önemli bir turizm türü olarak kabul edilmektedir. Bireylerin alternatif lokasyonlarda üstün sağlık hizmetleri araması olgusu, sağlık sektöründe kalitenin ve rekabetin artmasıyla sonuçlanmıştır. Türkiye'nin medikal turizmi sektörünün mevcut durumunu ve gelecekteki olası gelişmeleri inceleyen çok sayıda çalışmanın varlığına rağmen Türkiye'de sağlık hizmeti arayan Somali hastalarının karşılaştığı zorlukları inceleyen literatürde yetersizlik bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, medikal hizmetleri için Türkiye'ye seyahat eden Somali vatandaşlarının karşılaştığı zorlukları belirlemektir. Araştırma, Somali hastalarının en çok tercih ettiği medikal hizmeti sağlayıcılarından biri olarak kabul edilen Ankara'daki Lokman Hekim Grup Hastanelerine başvuran Somali hastalar üzerinde yürütülmüştür. Çalışma, Ekim 2023 ile Mart 2024 arasında Lokman Hekim Hastanelerine başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden 272 Somali hastasından oluşan bir örneklem üzerinde yürütülmüştür. Çalışma, Somali hastalarının tedavileri sırasında randevu planlama, iletişim, destek hizmetleri ve sosyo-kültürel zorluklar gibi dört temel alanda karşılaşabilecekleri olası sorunları ele almıştır. Çalışma bulguları, Türkiye'de medikal hizmeti arayan Somali hastalarının çoğunluğunun kadın olduğunu göstermektedir. Ek olarak, veriler bu hastaların genellikle lisans derecesine sahip olduğunu ve ortalama aylık gelirlerinin yaklaşık 1.000 dolar olduğunu göstermektedir. Türkiye'yi medikal hizmeti destinasyonu olarak seçmenin temel nedenleri, hizmetlerin kalitesi ve olumlu referansların varlığıdır. Hastaların çoğunun sağlık sigortasına sahip olmaması dikkat çekicidir ve bu, karar verme süreçlerine katkıda bulunan bir faktör olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the issues encountered by Somali citizens who travel to Turkey for medical tourism and to propose solutions. Medical tourism has grown rapidly in recent years and is now considered an important type of tourism by many sectors, as it provides added value to the country visited. The phenomenon of individuals seeking superior healthcare services in alternative locations has resulted in enhanced quality and competitiveness within the healthcare sector. Despite the existence of numerous studies examining the current state of Turkey's medical tourism sector and potential future developments, there is a paucity of literature examining the challenges faced by Somali patients seeking healthcare in Turkey. The objective of this study is to identify the challenges faced by Somali citizens who travel to Turkey for healthcare services. The research was conducted on Somali patients who had applied to Lokman Hekim Group Hospitals in Ankara, which is regarded as one of the most preferred health service providers by Somali patients The study was conducted on a sample of 272 Somali patients who had applied to Lokman Hekim Hospitals between October 2023 and March 2024 and had consented to participate in the research. However. The study addressed the potential issues that Somali patients may face during their treatment in four key areas: appointment scheduling, communication, support services and socio-cultural challenges. The study findings indicate that the majority of Somali patients who seek healthcare services in Turkey are women. Additionally, the data suggests that these patients typically possess a bachelor's degree and have an average monthly income of approximately $1,000. The primary reasons for choosing Turkey as a healthcare destination are the quality of services and the existence of positive references. It is notable that the majority of patients do not possess health insurance, which may be a contributing factor to their decision-making process.