Sıçan aşil tendon kesisi modelinde astaksantinin tendon iyileşmesine etkisinin histopatolojik, immünhistokimyasal ve biyomekanik açılardan incelenmesi
Histopathological, immunohistochemical and biomechanical investigation of the effect of astaxanthin on tendon healing in the rat achilles tendon laceration model
- Tez No: 912679
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BEYTEMÜR, DR. MUSTAFA FATİH DAŞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Astaksantin (ATX); somon, ıstakoz ve karides gibi çeşitli suda yaşayan türlerde ve Haematococcus pluvialis gibi mikroalglerde bulunan güçlü antioksidan etkileri olan bir karotenoiddir. Bu tez çalışmasında sıçanlarda oluşturulmuş aşil tendon kesisi modelinde ATX'in tendon iyileşmesine etkilerinin histopatolojik, immünhistokimyasal ve biyomekanik açılardan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmada 48 adet genç-erişkin Sprague-Dawley (SD) erkek cinsi sıçan randomize olarak iki gruba ayrıldı. Tüm sıçanların sağ aşil tendonları kalkaneus insersiyosunun 2-4 mm proksimalden tenotomize edildi ve modifiye Kessler tekniği ile tamir edildi. Postoperatif immobilizasyon uygulanmadı. ATX grubuna günde bir kez 1 mg/kg ATX 0,35 ml dimetilsülfoksit (DMSO) içinde çözülerek intraperitoneal yolla verildi. Kontrol grubuna ise 0,35 ml DMSO günde bir kez intraperitoneal yolla verildi. Her iki gruptaki sıçanların yarısı 15. gün diğer yarısı 30. gün yüksek doz anestezik madde altında servikal dislokasyon yöntemiyle sakrifiye edilerek aşil tendonları distalde kalkaneus, proksimalde bir miktar kas dokusu ile birlikte ampute edildi. Tendonların histopatolojik boyamalar ile Movin ve Bonar skorları, immünhistokimyasal boyamalar ile tip I ve tip III kollajen boyanma immünreaktivite skorları (IRS), biyomekanik olarak da maksimum kopma kuvveti (Fmax), kopma deplasmanı ve rijidite değerleri incelendi. Bulgular: Biyomekanik incelemede erken ve geç dönemde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Histopathological, Immunohistochemical and Biomechanical Investigation of the Effect of Astaxanthin on Tendon Healing in the Rat Achilles Tendon Laceration Model Aim: Astaxanthin (ATX) is a carotenoid with strong antioxidant effects found in various aquatic species such as salmon, lobster and shrimp, and microalgae such as Haematococcus pluvialis. In this thesis study, it was aimed to evaluate the effects of ATX on tendon healing in terms of histopathological, immunohistochemical and biomechanical aspects in the Achilles tendon laceration model created in rats. Materials and Methods: In the study, 48 young-adult Sprague-Dawley (SD) male rats were randomly divided into two groups. The right Achilles tendons of all rats were tenotomized from 2-4 mm proximal to the calcaneus insertion and repaired with the modified Kessler technique. Postoperative immobilization was not applied. 1 mg/kg ATX was dissolved in 0.35 ml dimethylsulfoxide (DMSO) and administered intraperitoneally to the ATX group once a day. In the control group, 0.35 ml DMSO was administered intraperitoneally once a day. Half of the rats in both groups were sacrificed on the 15th day and the other half on the 30th day using cervical dislocation under high-dose anesthetic, and their Achilles tendons were amputated with the calcaneus distally and some muscle tissue proximally. Histopathological staining of the tendons was used to examine Movin and Bonar scores, immunohistochemical staining of type I and type III collagen immunoreactivity scores (IRS), and biomechanical values for maximum rupture force (Fmax), rupture displacement and rigidity. Results: No statistically significant difference was found between the groups in the early and late periods in the biomechanical examination.