Halkla ilişkilerde dijital dönüşüm: Büyükşehir belediyeleri web sitelerinin dijital hakla ilişkiler açısından incelenmesi
Digital transformation in public relations: An Analysis of metropolitan municipalities' websites from a digital public relations perspective
- Tez No: 912680
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dijital dönüşüm hayatın her alanını etkilemektedir. Birey ihtiyaçlarının önemli bir kısmını dijital platformlardan karşılamaktadır. Bu kapsamda dijital dönüşüm, kurumlara belirli avantajların yanında dikkate alınması gereken sorumluluklar yüklemektedir. Dijital dönüşüm sürecinde ilk gözlemlenmesi gereken yerlerden biri merkezi ve yerel yönetimlerdir. Bu kapsamda belediyelerin dijital dönüşüme ayak uydurarak, seçmenleri ile bağlantı kurmaları ve çevrimiçi varlıklarının incelenmesi önemli bir konu haline gelmektedir. Belediyeler dijital dönüşümün avantajlarından yararlanırken etkili iki yönlü iletişim kurmalı, halkın katılımını sağlamalı, vatandaşının ihtiyaçlarını karşılamalı ve şeffaflığı oluşturmalıdır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı dijital platformlardan çıkar sağlayan her türlü kurumun aynı zamanda belirli sorumluluklara sahip olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, büyükşehir belediye web sitelerinin kapsamlı bir analizini yaparak, yerel yönetim halkla ilişkilerinin dijital dönüşümüne nasıl uyum sağladığını daha derinlemesine anlamayı hedeflemektedir. Araştırmada yorumlayıcı içerik analizi tekniği kullanılmıştır. İlk olarak veriler AChecker ve WAVE gibi web erişilebilirliği değerlendirme araçlarından yararlanılmıştır. Tüm büyükşehir belediyelerinin web siteleri değerlendirmelere tabii tutulmuş ve sonuçlar tablolaştırılmıştır. WCAG 2.0 ve WCAG 2.1 kılavuzluğuna uygunlukları test edilmiştir. Kontrast hataları ve uyarılar verileri yine WAVE aracı ile test edilerek sonuçlar tablo ve grafikler ile sunulmuştur. Son olarak tüm büyükşehir belediyeleri“dijital halkla ilişkiler beceri sınıflandırma formu”ile ölçülmüştür. Sonuç olarak belediyelerin dijital dönüşümün henüz erken aşamalarında olduğunu ve kamu paydaşlarıyla etkileşim kurmak için dijital platformların potansiyelinden tam olarak yararlanamadıklarını göstermektedir. Büyükşehir belediyeleri gelişmiş dijital teknolojileri benimsemişken, dijital dönüşüme tam anlamıyla uyum sağlamamış, eski ve statik web tasarımlarına güvendiği ve seçmenleriyle etkili bir şekilde etkileşim kurma yeteneklerini sınırlandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation impacts every aspect of life. Individuals fulfill a significant portion of their needs through digital platforms. In this context, alongside certain advantages, digital transformation imposes responsibilities on institutions. One of the first places to observe in the digital transformation process is central and local governments. In this regard, it becomes crucial for municipalities to keep up with digital transformation, establish connections with their constituents, and examine their online presence. Municipalities should engage in effective two-way communication, promote public participation, meet the needs of their citizens, and foster transparency while benefiting from the advantages of digital transformation. In this vein, the aim of the study is to demonstrate that every institution benefiting from digital platforms also has certain responsibilities. The study aims to gain a deeper understanding of how local government public relations adapt to digital transformation by conducting a comprehensive analysis of metropolitan municipality websites. The interpretative content analysis technique was employed in the research. Initially, data were evaluated using web accessibility evaluation tools such as AChecker and WAVE. The websites of all metropolitan municipalities were subjected to evaluations, and the results were tabulated. Compliance with WCAG 2.0 and WCAG 2.1 guidelines was tested. Contrast errors and warnings data were tested using the WAVE tool, and the results were presented in tables and graphs. Finally, all metropolitan municipalities were measured using the“digital public relations skills classification form”. As a result, it is indicated that municipalities are still in the early stages of digital transformation and have not fully utilized the potential of digital platforms to interact with public stakeholders. While metropolitan municipalities have embraced advanced digital technologies, it is believed that they have not fully adapted to digital transformation, relying on old and static web designs, thus limiting their ability to interact effectively with their constituents.