Türkiye'de yaşayan japonların Türk mutfak kültürü hakkındaki görüşlerine yönelik bir araştırma
A Study on the opinions of japanese people living in Turkey about Turkish culinary culture
- Tez No: 912678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİNUÇEN OKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bir ülkenin mutfak kültürü, yabancı turistlerin tatil deneyimlerinde önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda, farklı milletlerden ülkemize gelen turistlerin Türk mutfağına dair görüşlerini anlamak, turizm sektörüne değerli katkılar sunabilir. Japonların Türk mutfağı hakkındaki görüşlerini ortaya koymak ve elde edilen sonuçlara ışığında yiyecek içecek işletmeleri ile konaklama işletmelerine öneride bulunmak amacıyla yapılan bu çalışma, Türkiye'de yaşayan 450 Japon ile 2023 Eylül ve Aralık ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında anket formu kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir. Türkiye'de yaşayan Japonların Türk mutfağını sevdikleri ve Türk mutfak kültürüne olumlu yaklaştıkları anlaşılmıştır. Yemekler hakkında yapılan analiz neticesinde Türk mutfağının kalorisi yüksek, yağ ve salça kullanımının fazla olduğu, tatlıların ise yağ ve şeker oranlarının yüksek olduğu, hamur işlerinin ise yağlı olduğu düşünülmektedir. Japonların Türk mutfağı hakkındaki bilgilerine ilişkin elde edilen verilerde ise, bilinirlik oranın düşük olan yiyecek ve içeceklerin tespit edildiği ve bu durumun müşteri promosyonları ile öneriler için bir fırsat sunduğu görülmüştür. Türkiye'de yaşama süresine göre Türk mutfağına ilişkin görüşler karşılaştırıldığında, Türkiye'de daha uzun süre yaşayan katılımcılar arasında kararsız kalanların azalma eğilimi gösterdiği ortaya çıkmıştır. Cinsiyete göre bir karşılaştırma yapıldığında,“lezzetlidir”veya“çeşitler çok zengindir”gibi olumlu ifadelere daha fazla katılım gösterenlerin kadınlar olduğu tespit edilmiştir. Yaşa göre bir değerlendirme yapıldığında ise, yaşça daha büyük olan grupların genç gruplara kıyasla Türk mutfağını daha pahalı buldukları sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The culinary culture of a country holds a significant place in the vacation experiences of foreign tourists. In this context, understanding the opinions of tourists from different nations about Turkish cuisine can provide valuable insights to the tourism sector. This study, conducted with 450 Japanese residents living in Turkey between September and December 2023, aims to reveal the perspectives of Japanese individuals on Turkish cuisine and, based on the findings, to offer recommendations to food and beverage businesses as well as accommodation establishments. A survey form was used to collect data, and the findings were analyzed using the SPSS 24 software. It was found that Japanese residents in Turkey enjoy Turkish cuisine and have a positive attitude toward Turkish culinary culture. Upon closer examination, it was observed that Turkish cuisine is perceived as high in calories, with excessive use of oil and tomato paste, while desserts are seen as rich in sugar and fat, and pastries as oily. Regarding the knowledge of Japanese individuals about Turkish cuisine, it was identified that certain foods and beverages have low recognition rates, presenting opportunities for customer promotions and suggestions.When opinions about Turkish cuisine were compared based on the length of stay in Turkey, it was revealed that the proportion of participants who were undecided decreased as the duration of residence increased. In terms of gender comparison, it was found that women were more likely to agree with positive statements such as“it is delicious”or“it has a rich variety.”Age-based analysis indicated that older groups were more likely than younger groups to consider Turkish cuisine expensive.