Arcus longitudinalis pedis pars medialis yüksekliğinin propriosepsiyon ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of longitudinal arch of foot medial part height in relation to proprioception
- Tez No: 912687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ayağın dinamik yapısını ayak kasları, bağları ve arkları sağlamaktadır. Üç bölümde incelenen ayak arkları arasında en geniş ve yüksek olanı arcus longitudinalis pedis pars medialis (ALPPM)'tir. Propriosepsiyon kas iğciği ve golgi tendon organı aracılığıyla afferent bilgiyi bilinçli ve bilinç altı yolaklarla işleyerek hareket kontrolünü, uzamsal vücut farkındalığını ve vücut parçalarının birbirlerine göre konumlarının algılamasını sağlar. Bu çalışma ALPPM yüksekliğinin propriosepsiyon ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 61 katılımcı dahil edildi ve 95'i normal ark, 27'si düşük ark olmak üzere 122 ayak üzerinde ölçümler gerçekleştirildi. Katılımcılardan sosyodemografik bilgileri alındı, el ve ayak tercihleri için katılımcılara anket uygulandı. Ark yüksekliği iki farklı parametre ile propriosepsiyon yeteneği ağırlık aktarılan ve aktarılmayan pozisyonlarda dört farklı açı ile değerlendirildi. Yapılan istatiksel analizler sonucunda normal ve düşük ark grupları arasında propriosepsiyon keskinliği karşılaştırıldığında ağırlık aktarılan pozisyonda dominant tarafta normal ve düşük ark grupları arasında 20° plantar fleksiyon (PF) açısında anlamlı fark tespit edildi. Ark yüksekliği ile propriosepsiyon keskinliği arasındaki ilişki incelendiğinde dominant tarafta ağırlık aktarılan pozisyonda 20° PF açısında ve ağırlık aktarılmayan pozisyonda 10° PF açısında negatif yönlü düşük düzey ilişki tespit edildi. Resesif tarafta ark yüksekliği ile propriosepsiyon keskinliği arasında anlamlı korelasyon bulunamamıştır. Çalışmamızda özellikle ağırlık aktarılan pozisyonda dominant tarafta ark yüksekliği ile propriosepsiyon arasında anlamlı ilişki tespit edilirken resesif tarafta anlamlı ilişki bulunamamıştır. Literatür taraması yapıldığında primer olarak ark yüksekliği ile propriosepsiyon arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmaya rastlanmamıştır. Bunun yanında az sayıda çalışma ALPPM yüksekliğinin propriosepsiyon ile korelasyonunu incelemiştir. Bu sebeple çalışmamızın alanında umut veren çalışma olduğunu, yapılan ölçümlerin ve elde edilen sonuçların literatüre önemli katkılar sağladığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The foot muscles, ligaments and arches provide the dynamic structure of the foot. The longitudinal arch of foot medial part (LAFMP) is the highest among the arches of the foot, analyzed in 3 sections. Proprioception provides movement control, spatial body awareness and the position perception of body parts relative to each other by processing the information received by the muscle spindle and golgi tendon organ through conscious and subconscious pathways. This study was conducted to evaluate the relationship between LAFMP height and proprioception. The study included 61 participants and measurements were performed on 122 feet, 95 with normal arch and 27 with low arch. A questionnaire was administered for sociodemographic information and foot preference. Arch height was evaluated with 2 different parameters and proprioception ability was evaluated with 4 different angles in weight transfer and non-weight transfer positions. When proprioception acuity was compared, a significant difference was found between normal and low arch groups at 20° plantar flexion (PF) angle on the dominant side in the weight-bearing position. When the relationship between arch height and proprioception acuity was examined, a negative low-level relationship was found at a 20° PF angle in the weight-bearing position and 10° PF angle in the non-weight-bearing position on the dominant side. No significant correlation was found between arch height and proprioception acuity on the recessive side. In our study, a significant correlation was found between arch height and proprioception on the dominant side, especially in the weight-bearing position. There is no significant correlation on the recessive side. In the literature review, no primary study has been found primarily examined the relationship between arch height and proprioception. In addition, few studies have examined the correlation of LAFMP height with proprioception. In our opinion the results obtained provide important contributions to the literatüre and our study have a promising impact on this field.