Abdominal cerrahi geçiren bireylerde preoperatif ağrı korkusu ile postoperatif spirometre kullanımı ve solunum çıktıları arasındaki ilişki
The relationship between preoperative fear of pain and postoperative spirometry use and respiratory outcomes in individuals undergoing abdominal surgery
- Tez No: 912689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Abdominal cerrahi geçiren bireylerde, ameliyat öncesi ağrı korkusu ile ameliyat sonrası spirometre kullanımı ve solunum çıktıları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde planlandı. Araştırmanın evrenini İstanbul'da bir üniversite hastanesinin genel cerrahi kliniklerinde abdominal cerrahi geçirecek hastalar oluştururken, örneklemini belirlenen evren içinden dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 50 hasta oluşturdu. Veriler Hasta Bilgi Formu, Ağrı Korkusu Ölçeği-III (AKÖ-III), Vizüel Analog Skala, Yaşam Bulguları İzlem Formu, Spirometre Günlüğü ve Hemşirelik Sonuçları Sınıflandırması (Nursing Outcomes Classification-NOC) Solunum Durumu Değerlendirme Ölçeği ile toplandı. Hastaların yaş ortalamasının 54,76±13,32 yıl olduğu, %66,0'sının (n=33) erkek, %56'sının (n=28) herhangi bir kronik hastalığının olmadığı, %44,0'ünün (n=22) ameliyat deneyimininin olduğu, ameliyat deneyimi olan hastaların %81,8'inin (n=18) ağrı deneyimlediği ve bu hastaların ağrı deneyimleme süresi ortalamasının 1,75±1,65 gün olduğu saptandı. AKÖ-III puan ortalaması 63,80±20,26 idi. Hastaların spirometre kullanımı değerlerinin ameliyat sonrası 0.gün 53,06±31,25, 1.gün 58,82±18,01, 2.gün 65,69±18,16 olduğu belirlendi. Ameliyat sonrası 0., 1., ve 2.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was planned to determine the relationship between preoperative fear of pain and postoperative spirometer use and respiratory outcomes in individuals undergoing abdominal surgery. The population of the study consisted of patients undergoing abdominal surgery in the general surgery clinics of a university hospital in Istanbul, while the sample consisted of 50 patients who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Data were collected by Patient Information Form, Fear of Pain Scale-III (FPS-III), Visual Analogue Scale, Vital Signs Monitoring Form, Spirometer Diary and NOC Respiratory Status Assessment Scale. The mean age of the patients was 54.76±13.32 years, 66.0% (n=33) were male, 56% (n=28) did not have any chronic disease, 44.0% (n=22) had surgical intervention experience, 81.8% (n=18) of the patients with surgical experience experienced pain, and the mean duration of pain experience was 1.75±1.65 days. The mean FPS-III score was 63.80±20.26. The mean values of spirometer use were 53.06±31.25 on postoperative day 0, 58.82±18.01 on postoperative day 1, and 65.69±18.16 on postoperative day 2.