Kalp büyüklüğünün değerlendirilmesinde kullanılan akciğer grafisi ve ekokardiyografi bulgularının vücut antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal veriler ile ilişkisi
The relationship between chest radiography and echocardiography findings used in the evaluation of heart size and body anthropometric measurements and biochemical data
  1. Tez No: 912700
  2. Yazar: ASLIHAN GÖKALP AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVİN DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KUMRULAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kalp büyüklüğünün değerlendirilmesinde kullanılan akciğer grafisi ve ekokardiyografi bulgularının vücut antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal veriler ile ilişkisi Giriş ve Amaç: Kalp büyüklüğü, kardiyak sağlığın korunması ve kardiyovasküler komplikasyonların önlenmesi adına değerlendirilmesi önemli ve gerekli parametrelerden biridir. Biz de bu çalışmamızda kalp büyüklüğünün değerlendirilmesinde kullanılan akciğer grafisi ve ekokardiyografi bulgularının vücut antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal veriler ile ilişkisini incelenmeyi amaçladık. Materyal-Metod: Ocak 2022- Mayıs 2024 tarihleri arasında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Check-up Polikliniği'ne başvurmuş 18-90 yaş arası bireylerin, tam kan değerleri, lipid değerleri, BUN, kreatinin, AST, ALT, ürik asit, açlık glukozu, açlık insülini, HbA1c, TSH, demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, D vitamini, B12 vitamini, folik asit, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum değerleri, kan basınçları kayıtlı olan Tanita RT-545 Biyoelektrik İmpedans Analizi ve Transtorasik Ekokardiyografi (TTE) ölçümleri yapılmış olup kronik hastalıkları, düzenli kullandığı ilaçlar hasta dosyalarından kaydedilmiştir. Vücuttaki kas, yağ, sıvı miktarları ve yüzdeleri, bazal metabolizma hızı, iç yağlanma oranı, vücut kütle indeksi, bel çevresi, bel kalça oranı, bel boy oranı kaydedilmiştir. Akciğer grafisinde kalbin enine boyutuna THD (Transverse Heart Diamater), göğsün enine boyutuna TTD (Transverse Thoracic Diamater) ve bu değerlerin oranına KTİ (Kardiyotorasik İndeks) denilerek hesaplamalar yapılmıştır. Aort topuzu ölçümü; aort topuzu çapı AKD (aortic knob diamater) ve aortik ark çapı AAD (aortic arch diamater) ile gösterilerek ölçümler yapılmıştır. Ekokardiyografi ile enddistolik çap (EDÇ), sol atriyum çapı (LA), asendan aort(AA) ve aort maksimum akımı (Amax) ölçülüp kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between chest radiography and echocardiography findings used in the evaluation of heart size and body anthropometric measurements and biochemical data. Introduction and aim: Heart size is one of the important and necessary parameters to be evaluated in order to maintain cardiac health and prevent cardiovascular complications. In this study, we aimed to investigate the relationship between chest radiography and echocardiography findings used in the evaluation of heart size with body anthropometric measurements and biochemical data. Material-Method: Complete blood values, lipid values, BUN, creatinine, AST, ALT, uric acid, fasting glucose, fasting insulin, HbA1c, TSH, iron, iron binding capacity, ferritin, fasting glucose, fasting insulin, HbA1c, iron, iron binding capacity, ferritin in individuals aged 18-90 years who applied to Maltepe University Faculty of Medicine Hospital Check-up Polyclinic between January 2022 and May 2024, Vitamin D, vitamin B12, folic acid, sodium, potassium, calcium, magnesium values, blood pressures, Tanita RT-545 Bioelectrical Impedance Analysis and Transthoracic Echocardiography (TTE) measurements were performed and chronic diseases and regular medications were recorded from patient files. The amounts and percentages of muscle, fat and fluid in the body, basal metabolic rate, internal adiposity, body mass index, waist circumference, waist hip ratio, waist height ratio were recorded by Tanita RT-545 Bioelectrical Impedance Analysis. Calculations were made by named the transverse heart dimension on the chest X-ray as THD (Transverse Heart Diamater), the transverse chest dimension as TTD (Transverse Thoracic Diamater) and the ratio of these values as CTI (Cardiothoracic Index). Measurements of the aortic knob were made using the AKD (aortic knob diameter) and the AAD (aortic arch diameter). Enddiastolic diameter (EDD), left atrial diameter (LA), ascending aorta (AA) and aortic maximal velocity (Amax) were measured and recorded by echocardiography.