Siber kültür bağlamında z kuşağının haber tüketim davranışları üzerine nicel bir araştırma
A Quantitative research on the news consumption behaviors of generation z in the context of cyber culture
  1. Tez No: 912702
  2. Yazar: NAZLI NUR PULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küreselleşme ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, insanları siber kültürün şekillendiği sanal dünyalarla tanıştırmıştır. Siber kültür, insanların dijital ortamda etkileşimlerini, değerlerini ve toplumsal normlarını belirleyen bir yaşam tarzı ve düşünce biçimi olarak ortaya çıkmıştır. Dijital çağ, insan ilişkileri ve kültürel etkileşim biçimlerinde köklü değişimlere yol açarak yeni sosyal dinamikler yaratırken dikkatleri üzerine çeken Z kuşağı, dijital teknolojilerle doğrudan etkileşim halinde olup, internet, sosyal medya ve akıllı cihazlarla şekillenen bir yaşam sürmektedir. Bu dinamikler üzerine tasarlanmış olan bu araştırma, Z kuşağının tercihlerini ve değerlerini ele alırken siber kültür kavramının etkilerini de incelemektedir. Bu araştırmanın amacı, Z kuşağının siber kültür ortamında haber tüketim tercihlerini nasıl şekillendirdiğine yönelik bir durum tespiti yapmaktır. Araştırmada evren olarak Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri seçilmiş olup kolayda örneklem yöntemi kullanılmış ve toplamda 365 öğrenciye anket uygulanmıştır. Veriler, nicel araştırma yöntemiyle oluşturulmuş bir anket formu kullanılarak toplanmış olup anket formu, siber kültür ve haber tüketim alışkanlıklarına yönelik sekiz başlıkta, beşli Likert ölçeği ile hazırlanmış; ayrıca katılımcıların demografik bilgilerini içeren 7 soru eklenmiştir. Toplanan veriler SPSS-26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Z kuşağının siber kültürün etkisiyle haber tüketim alışkanlıklarında çok yönlü bir dönüşüm yaşadığını göstermektedir. Z kuşağının dijital platformları yoğun biçimde kullanarak hızlı, görsel ve etkileşimli içeriklere yöneldiği; bireysel katılım ve kişiselleştirilmiş deneyimlere de önem verdiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, gelecekteki habercilik uygulamaları için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization and developments in communication technologies have introduced people to virtual worlds where cyber culture is shaped. Cyber culture has emerged as a lifestyle and way of thinking that determines people's interactions, values, and social norms in the digital environment. While the digital age creates new social dynamics by leading to radical changes in human relations and cultural interactions, Generation Z is in direct interaction with digital technologies and leads a life shaped by the internet, social media and smart devices. This research, which is designed on these dynamics, examines the effects of the concept of cyber culture while addressing the preferences and values of Generation Z. The aim of this research is to conduct a situation assessment of how Generation Z shapes their news consumption preferences in the cyber culture environment. In the study, Süleyman Demirel University students were selected as the universe, and the convenience sampling method was used and a total of 365 students were surveyed. The data were collected using a questionnaire form created by quantitative research method, and the questionnaire was prepared with a five-point Likert scale under eight headings for cyber culture and news consumption habits; In addition, 7 questions containing the demographic information of the participants were added. The collected data were analyzed using the SPSS-26 program. Research findings show that Generation Z has experienced a multifaceted transformation in their news consumption habits with the effect of cyber culture. Generation Z uses digital platforms intensively and turns to fast, visual and interactive content; It has also been determined that it attaches importance to individual participation and personalized experiences. These results provide valuable information for future journalism applications.