İç mimarlıkta disiplinlerarası bir yaklaşım: Kullanıcı deneyiminin çoklu mekân tasarımlarıyla ilişkisi
Interdisciplinary approach in interior architecture: The relation of user experience with multi space designs
- Tez No: 728572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL YURTTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İletişim Bilimleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Communication Sciences, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnsanın mek nla olan iletişimi zihin-beden doğrultusunda evreyi algılama, bu boşluktaki nesnelerle etkileşimi ve eylemlerinin geri d nüşü ile oluşan deneyimlerinin bütünüdür. Alışkanlıkları ve ğrenimsel deneyimleri ile yaşamsal pratiklerin sonucum olarak mek nı şekillendiren insan, siber gelerin iş birliği ile yeni uzuvlar edinerek hibrid bir kullanıcıya d nüşmüştür. Bu d nüşüm sürecinde siber mek nlarla, fiziksel yapıdaki mimari mek nlar i i e ge miştir. Yeni toplumsal düzende teknolojinin getirileri ile sanal ve ger ek arasındaki mesafenin ortadan kalktığı simbiyotik mek nlar oluşmuştur. Doğa-kültür, zihin-beden, kullanıcı-mek n, deneyim-tasarım ilişkileriyle insan bir kullanıcı olarak insan olmayanlarla ortakyaşam habitatı i erisindedir. Aynı zamanda teknolojinin etkisinde doğa-kültür ikiliği oluşturan insanın jeofail konumu da s z konusudur. Bu nedenle bu tez alışmasında insanmerkezci olmayan bir yaklaşımla kullanıcının ortakyaşam mek nlarındaki deneyimlerine odaklanan tasarım ideolojisi vurgulanmaktadır. Ayrıca kullanıcı, mek n ve deneyim ilişkisinde simbiyotik mek nlar i mimarlık bağlamında oklu disipliner bir perspektifte ele alınmaktadır. İdeal tasarıma ulaşma yolunda disiplin karşıtı bir hipotezle kullanıcı deneyimi tasarımı yaklaşımının kümülatif bir yapıda değerlendirilmesi ne sürülmektedir. Sonu olarak bu tez, zellikle i mek n başta olmak üzere sanat, tasarım ve mimaride disiplinlerarası bir yaklaşımda kullanıcı deneyiminin bir tasarım süreci olarak yer edinmesini ama lamaktadır.
Özet (Çeviri)
The communication of man with the space-place is based on the experiences, which consists of perceiving the environment with mind-body, interaction with the objects in this space and the feedback of the actions. The human, who shapes the space as a result of habits, repeated experiences and vital practices has turned into a hybrid user by having new limbs with the collaboration of cyber elements. In this transformation process, cyber spaces and physical architectural spaces have been merged. Symbiotic spaces have been formed where the distance between the virtual and the real has disappeared with the technological changes in the new social system. Human as a user in a symbiotic habitat together with non-humans into the relation of nature-culture, mind-body, user-space, experience-design. At the same time, there is also the geological agent position of humans who create a nature-culture duality under the influence of technology. Therefore, the design ideology that focuses on the user's experiences in symbiotic spaces with a non-anthropocentric approach is emphasized in this thesis. Also, symbiotic spaces in the correlation between user, space and experience are discussed in a multidisciplinary perspective in the context of interior architecture. In order to achieve the ideal design, it is suggested that the user experience design approach should be evaluated in a cumulative contexture with an anti-disciplinary hypothesis. As a result, the purpose of this thesis is that user experience has been included as a design process in art, design and architecture, especially in interior architecture with an interdisciplinary approach.