Sığacık körfezi pelajik kopepodları
Pelagic copepods of Sığacık bay
- Tez No: 912719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY MURAT SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Çevre Mühendisliği, Marine Science, Aquatic Products, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, denizel zooplankton içerisinde nitel ve nicel yönden baskın bir grubu oluşturan kopepod türlerinin tespiti, mevsimsel değişimi ve diğer gruplar arasındaki yoğunluğunu kapsamaktadır. Zooplankton örnekleri, Kasım 2016-Mayıs 2018 tarihleri arasında Sığacık Körfezi'nden (Orta Ege Denizi), neritik ve oseanik bölgeyi kapsayan 9 istasyondan, mevsimsel olarak sadece dikey çekimlerle toplanmıştır. Çalışma sonucunda Calanoida ordosundan 17 familyaya ait 32 tür, Cyclopoida ordosundan 5 familyaya ait 18 tür, Harpacticoida ordosundan 1 familyaya ait 1 tür olmak üzere toplam 51 kopepod türü saptanmıştır. Neritik ve oseanik kopepod türlerine tüm çalışma istasyonlarında rastlanılmıştır. Ayrıca kopepod tür kompozisyonunun, kıyı istasyonlarından açık istasyonlara doğru gidildikçe arttığı gözlenmiştir. Kopepodların bolluk durumunun diğer zooplanktonik gruplara göre daha yoğun, ancak sadece güz mevsiminde diğer gruplara göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Kopepodlar m³ teki birey sayısı yönünden bahar, güz ve kış mevsimlerinde daha yüksek, yaz mevsiminde ise daha düşük sayıda bulunmuştur. Kalanoid kopepodlar, tür sayısı ve miktar yönünden toplam kopepod populasyonunun büyük kısmını oluşturmuştur. İstasyonlar arasındaki 4 mevsimlik ortalama benzerlik durumu incelenmiş ve 3 ayrı grup oluşturduğu saptanmıştır. Kopepod türlerinin mevsimsel bolluğunda da, değişim olduğu gözlenmiştir. Belirli sayıda tür, populasyonunun önemli bir kısmını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study comprises qualitative and quantitative determination of significant copepod species, their seasonal environmental changes and their abundance in other zooplanktonic groups collected from Sığacık Bay (Central Aegean Sea). The sampling was performed seasonally from 9 stations covering the neritic and oceanic regions between November 2016 and May 2018, using only the vertical method. As a result of the study, 51 copepod species were identified, including 32 species in 17 families of Calanoida order, 18 species in 5 families of Cyclopoida order, and one species in a family of Harpacticoida order. Neritic and oceanic copepod species were observed in all the stations, but the species richness increased from the coastal stations to the off-shore stations. The abundance of copepods was higher than other zooplanktonic groups in all seasons except autumn. In terms of the number of individuals per m³, copepods were higher in spring, autumn and winter and lower in summer. Calanoid copepods constituted the majority of the total copepod population in terms of number of species and quantity. The 4-season average similarity between the stations was examined, and three separate groups were determined. The seasonal abundance of copepod species changed during the study period, and some species formed a significant part of the population.