Prostatik intraepiteliyal neoplazi ve prostat adenokarsinomlarında histopatolojik grade ile mast hücreleri arasındaki ilişki
Prostatic intraepithelial neoplasia and relationship between mast cells and histopathologic grade of prostate adenocarcinoma
  1. Tez No: 91276
  2. Yazar: ALİYE SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN ÇANDIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET 1994 - 1997 yıllan arasında Süleyman Demirel Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dallarında 27'si adenokarsinom, 48'i BPH tanısı almış toplam 75 olgu retrospektif olarak incelendi. Benign ve karsinomlu olguların parafin bloklarından yapılan kesitler önce HE ile boyanarak PIN bulunup bulunmadığı, varsa grade'i ve oram incelendi. Karsinomlu olgulara Gleason, Mostofi ve MDAH sistemlerine göre histolojik grade'leme yapıldıktan sonra karsinomlu olgulara toluidin blue boyası uygulanarak mast hücre yönünden değerlendirildi. PIN grade'lerinin oram BPH ve prostat karsinomlarmda, PIN I(düşük grade) PIN II-III(yüksek grade) olacak şekilde incelendi. PIN HI varlığının karsinomlu olgularda %70 oranında, benign olgularda ise %8 oranında bulunduğu tespit edildi. Adenokarsinom tanısı almış 27 olgunun 24 tanesi (%89) Gleason skor 6-10 arasında saptandı. Mostofi sistemine göre olguların %88' inin grade 2-3, MDAH sistemine göre ise olguların %58' inin grade 2 olduğu tespit edildi. Prostat karsinomu olgularında, ışık mikroskobunun 400 büyütme objektifi ile tümör dokusu içinde beş alanda sayılan mast hücresinin ortalama 1.2 olduğu, tümör çevresi dokuda ise ortalama 3.2 olduğu tespit edildi. Gleason, Mostofi ve MDAH grade sistemlerine göre mast hücre dağılımında; Gleason sistemine göre tümör içinde skor 2-4 arası ortalama mast hücre sayısı 0.8, skor 5-7 arası ortalama 1, skor 8-10 arası ise ortalama 1.4 olarak saptandı. Mostofi sistemine göre tümör içinde grade 1 tümörlerde ortalama 1.2, grade 3 tümörlerde ortalama 1.6 mast hücresi gözledik. MDAH sistemine göre tümör içinde grade 1 tümörlerde ortalama 1.2, grade 4 tümörlerde 1.6 mast hücre sayısı saptandı. Tümör çevresi dokuda grade sistemlerine göre mast hücre dağılımı incelendiğinde Gleason skor 2-4 arasında ortalama 4, skor 5-7 arasında ortalama 3.8, skor 8-10 arasında ise ortalama 2.25 olduğu saptandı. Mostofi sisteminde grade 75l'de 5, grade 3'de ise 3, MDAH sistemine göre grade l'de 5, grade 4' de ortalama 2 mast hücresi tespit edildi. Yüksek grade PIN karsinomlu olgularda literatür ile uyumlu ve istatiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek bulundu. PIN'in prostat adenokarsinomunun öncü lezyonu olabileceği sonucuna varıldı. Prostat karsinomlu olguların Gleason sistemine göre büyük çoğunluğunu skor 6, Mostofi sistemine göre grade 2, MDAH sistemine göre grade 2 oluşturmaktadır. Bu sonuçlar litaretür bilgileri ile uyumluluk göstermektedir. Prostat karsinomunda mast hücre sayısı tümör çevresinde, tümör içine göre anlamlı biçimde artmıştır. Histolojik grade sistemine göre mast hücre dağılımı yüksek grade tümörlerde, tümör içinde hafif artış, tümör çevresinde ise hafif azalma göstermektedir ve bu sonuç istatiksel olarak anlamlıdır. 76
Özet (Çeviri)
VHI.SUMMARY PROSTATIC INTRAEPITHELIAL NEOPLASIA AND RELATIONSHIP BETWEEN MAST CELLS AND HISTOPATHOLOGIC GRADE OF PROSTATE ADENOCARCINOMA Totally 75 materials of prostate which presented at department of pathology in Süleyman Demirel University and Selçuk University Faculty of medicine during 1994-1997 were examined retrospectively. Samples included 27 adenocancer, 38 BPH. Presence, grading and ratio of PIN investigated in slides made of parafin blocks stained with HE in cases with prostate adenocarcinoma and BPH. Histologic grading was made according Gleason, Mostofi, MDAH system in cases of adenocarcinoma than mast cells were evaluated after stained with toluidin blue. Severity of PIN grade as PIN I(low grade) and PIN II-III(high grade) assessed in benign hiperplasia and adenocarcinoma cases. PIN III was found in 70 percent of adenocarcinoma and 8 percent of benign hiperplasia. Gleason scores between 6-10 were found %89 of adenocarcinoma materials, %88 of cases were determined as grade 2-3 by Mostofi system, %58 of cases were determined as grade 2 by MDAH system. The number of mast cells in prostate adenocarcinoma materials were examined. In tumoral tissue average 1.2, in around tumoral tissue average 3.2 mast cells were counted in 5 fields with 400 high power objective of light microscope. When the distribution of mast cells in the tumoral tissue were evaluated according to Gleason, Mostofi and MDAH grading systems; the number of mast cells average were 0.8 in the materials of Gleason score 2-4, were 1 in the score 5-7, were 1.4 in the score 8-10. The mast cells were seen in the tumoral tissue of Mostofi grade 1 materials approximately 1.2 and approximately 1.6 in Mostofi grade 3 materials. în the tumoral tissue average 1.2 77mast cells were seen of MDAH grade 1 materials, average 1.6 mast cells in grade 4 materials. When the distribution of mast cells in the around of tumoral tissue were evaluated the number of mast cells were appoximately 4 in the materials of Gleason score 2-4, were 3.8 in the score 5-7 and were 2.25 in the score 8-10. The mast cells in the around of tumoral tissue were approximately 5 in the materials grade 1 tumors according Mostofi system, were 3 in the grade 3. Average 5 mast cells in the grade 1 tumor according MDAH system were seen and average 2 in the grade 4 tumors. High grade PIN in cases with prostate adenocarcinoma was found istatistically and significantly high. It was correlated with the literature. This finding suggest that PIN is a precursor lesion of prostate adenocarcinoma. Most of the cases with prostate adenocarcinoma have Gleason score 6, Mostofi grade 2, MDAH grade 2. All of these result are correlated with the knowladge of literature. The number of mast cells in around of tumoral tissue is significantly increased than the tumoral tissue. The distribution of mast cells in the high grade tumor is significantly increased but in the around of tumor is decreased 78