Sürdürülebilir kalkınma anlayışında yeşil pazarlama
Green marketing in the understanding of sustainable development
  1. Tez No: 912790
  2. Yazar: HAKAN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yeşil pazarlama, çevre dostu ürün ve hizmetler sunarak, çevresel sürdürülebilirlik hedeflerini destekleyen bir strateji olarak öne çıkmaktadır. Yeşil pazarlama, işletmelerin hem çevreye duyarlılıklarını göstermelerine hem de ekonomik rekabet avantajı elde etmelerine olanak tanımaktadır. Bu strateji kapsamında çevre dostu ambalajlama, yenilikçi üretim süreçleri, geri dönüşüm ve karbon ayak izini azaltma gibi uygulamalar yaygın olarak kullanılmaktadır. Sonuç olarak, yeşil pazarlama stratejileri, çevresel, ekonomik ve toplumsal faydaları bir arada sunarak sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir parçası haline gelmiştir. Özellikle tüketicilerin çevresel duyarlılığını artıran ve çevre dostu ürünlerin yaygınlaşmasını destekleyen bu stratejiler, işletmelerin uzun vadeli başarılarına da katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde yeşil pazarlamanın rolünü üniversite öğrencileri özelinde incelemektedir. Sürdürülebilir kalkınma, doğal kaynakları koruyarak, ekosistemlere zarar vermeden, ekonomik büyüme ve sosyal adaleti sağlamayı amaçlayan bir yaklaşımdır. Birleşmiş Milletler'in belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH), bu amaç doğrultusunda küresel bir yol haritası sunmaktadır. Özellikle özel sektör ve bireylerin sürdürülebilir kalkınma süreçlerine katkısı kritik öneme sahiptir.Araştırmada, üniversite öğrencilerinin sürdürülebilirlik, çevre bilinci ve yeşil pazarlamaya yönelik algı ve tutumlarını inceleyerek, yeşil pazarlama stratejilerinin genç tüketiciler üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. Bu bağlamda Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde öğrenim gören 388 öğrenciden oluşan bir örneklem grubuna anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler, ilişkisel tarama modelinde SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Bulgular, genç tüketicilerin çevre dostu ürünlere yüksek bir talep gösterdiğini ve çevre bilincine sahip bir tüketici profili sergilediğini ortaya koymaktadır. Çevre dostu ürünlerin marka itibarı ve müşteri sadakati üzerindeki olumlu etkileri de değerlendirilmiştir. Ayrıca, yeşil pazarlamanın toplum genelinde çevresel farkındalığı artırarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkıda bulunduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Green marketing stands out as a strategy that supports environmental sustainability goals by offering environmentally friendly products and services. Green marketing allows businesses to both demonstrate their environmental sensitivity and gain economic competitive advantage. Within the scope of this strategy, practices such as environmentally friendly packaging, innovative production processes, recycling and reducing carbon footprint are widely used. As a result, green marketing strategies have become an important part of sustainable development by offering environmental, economic and social benefits together. These strategies, which especially increase consumers' environmental sensitivity and support the spread of environmentally friendly products, also contribute to the long-term success of businesses. This study examines the role of green marketing within the framework of sustainable development, specifically for university students. Sustainable development is an approach that aims to achieve economic growth and social justice by protecting natural resources and without harming ecosystems. The Sustainable Development Goals (SDGs) determined by the United Nations provide a global roadmap for this purpose. The contribution of the private sector and individuals to sustainable development processes is of critical importance. The study examines the perceptions and attitudes of university students towards sustainability, environmental awareness and green marketing, and evaluates the impact of green marketing strategies on young consumers. In this context, a survey was applied to a sample group consisting of 388 students studying at Yüzüncü Yıl University. The obtained data were analyzed using the SPSS program in the relational screening model and the results were interpreted. The findings reveal that young consumers have a high demand for environmentally friendly products and exhibit an environmentally conscious consumer profile. The positive effects of environmentally friendly products on brand reputation and customer loyalty were also evaluated. In addition, it was emphasized that green marketing contributes to sustainable development goals by increasing environmental awareness throughout society.