İnguinal fıtıklarda 'tension free' onarım tekniğinin erken sonuçları ve morbiditeye etki eden faktörler
Preliminary results of tension free herniopplasty in groin hernias and its effects on the morbidity
  1. Tez No: 91281
  2. Yazar: FERAY AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. FATİH AĞALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Fıtık onarımı bugün dünyada en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Bildirilen inguinal fıtık onarımlarında nüks; primer fıtıklarda %10, nüks fıtıklarda %25'e kadar çıkmaktadır, inguinal fitıklannm cerrahisindeki amaç, inguinal kanal arka duvarının onarılması, hızlı rehabilitasyon ve düşük nüks oranlandır. Bugün ideal fitık onarımlarında hastaların günlük aktivitelerine kısa sürede kavuşmalarının sağlanması, erken dönemde taburculuk ve düşük nüks oranlan hedeflenmektedir. Günümüzde fıtık cerrahisi posterior duvardaki gerginliği azaltmak yoluyla postoperatif ağrı nüks oranının düşürmeyi amaçlar. Bu çalışmada, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Kasım 1994-Ocak 1998 yılları arasmda yapılmış olan 2 Intension -free" fitık onarımı mcelenmiştir. Hastalar ortalama 18 ay (6-36 ay) izlenmişlerdir. İzlem süresince nükse rastlanmadı. Tension-free fitık onarımının düşük nüks ve komplikasyon oranına sahip olduğu gösterilmiştir. Postoperatif yara enfeksiyonu 3 hastada görüldü. Bu hastalardan yalnızca birinde yamanın çıkarılması gerekli oldu. Postoperatif seroma oluşmasının BMI ve Nyhus sınıflamasına göre yapılan fıtık sınıflamasına göre fitık derecesiyle ile ilişkili olduğu anlaşıldı. Bu çalışmada postoperatif seroma riskinin fitık tipinin derecesinin ve/veya BMI artımıyla yükseldiği görüldü. Çalışmadan çıkan bu sonuçlarla tension-free fitık onarımının uygulanması kolay, güvenilir, düşük komplikasyon ve nüks oranına sahip bir teknik olduğu söylenebilir. Nyhus sınıflamasına göre ileri evre fıtıklı ve şişman hastalarda postoperatif seroma oluşumundan kaçınmak için gereksiz ve aşın diseksiyon yapılmaması ve bu konunun akılda tutulması gerekir. 45
Özet (Çeviri)
Hernia repair is the most common surgical procedure throughout the world. The recurrence rates for primary and recurrent groin hernias in conventional repairs reach up to 10% and 25%, respectively. The main objectives of an ideal hernia repair are early ambulation, rapid discharge from the hospital and low recurrence rate. Current practice in hernia surgery aims to decrease the postoperative pain recurrence rate by reducing the tension in the posterior wall Two hundred and eleven suturless tension free hernia repair which were performed between the period of November 1994 to January 1998 in Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Department of General Surgery were evaluated in this study. Patients were followed up in 18 (6-36) months. In the follow up period any recurrence was observed. It was demonstrated that suturless tension free hernia repair has low recurrence and complication rates. Post operative wound infection occurred in three patients. Only one of mem required graft removal. The occurrence of postoperative seroma is correlated with the body mass index, and with the grade of hernia according to the Nyhus classification. The risk of postoperative seroma rises with the increases in hernia grade and body mass index. With the results of this study it can be concluded that suturless tension free hernia repair is easy to apply, is a safe technique, and has low complication rates as well as recurrence rates. In obese patients having high grade hernias some caution must be taken into account regarding to the postoperative seroma. The unnecessary over dissection of the operative area should be not be carried out in an obese patient with a high grade groin hernia. 46