Psoriasiste demir metabolizmasının incelenmesi
Iron metabolism in the psoriasis vulgaris
- Tez No: 91282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİDE BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Psoriasis vulgaris, keskin sınırlı eritemli zeminde beyaz skuamlı plak ve papüllerle karakterize nedeni tam bilinmeyen kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır (1). Psoriasiste epidermis demir içeriği artmış olarak saptanmıştır. Psoriasis lezyonlarmın karakteristik özelliği epidermis hücrelerinde hiperproliferasyon ve deskuamasyonun artmasıdır. Psoriasiste deskuamasyonun artması ve epidermisin demir içeriğinin fazla olması nedeniyle, demir eksikliğinin ortaya çıkması beklenir. Buradan yola çıkarak, 44 psoriasisli olguda PASI skorlaması yapılarak hastalığın şiddeti ve yaygınlığı değerlendirildi. Olguların serum demir, demir bağlama kapasitesi ve ferritin düzeylerine bakılarak, hastalığın şiddeti ve yaygınlığıyla aralarında ilişki olup olmadığı araştırıldı. Ayrıca olgulardan alman biyopsi materyallerinde demir boyaması yapıldı. Olguların serum demir düzeyi ortalama 91.18±46.03ug/100ml (Normal 37-181ug/100ml), demir bağlama kapasitesi ortalama 483.3 l±96.21|ig/100ml (Normal 250-450ng/100ml) ferritin düzeyi ortalama 35.61±28.36ng/ml (Normal 30-250ng/ml) ve ortalama PASI skoru 6.62+5.24 olarak bulundu. Biyopsi materyellerinin hiçbirisinde demir boyanması tespit edilemedi. Sonuç olarak hafif psoriasisli olgularda demir metabolizmasında belirgin bir değişiklik olmadığını düşünmekteyiz. Psoriasiste demir metabolizmasındaki değişikliklerin daha iyi anlaşılabilmesi için geniş kapsamlı çalışmaların yapılmasına gerek olduğuna inanıyoruz. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Psoriasis vulgaris is a chronic inflammatory disease of the skin of unknown etiology characterized by well-defined white squamous plaques and papules on erythematous base. Epidermal iron content has been detected as increased in psoriasis. The characteristic features of psoriasis are hyperproliferation and increased desquamation of epidermal cells. Iron deficiency is expected in psoriasis due to increased epidermal iron content and desquamation of epidermal cells. Forty- four patients with psoriasis are included in this study and PASI score is used in order to evaluate the severity and extension of the disease. The correlation of serum iron, iron binding capacity and ferritin levels with the severity of the disease is encountered. In addition iron staining of the biopsy materials is made. The mean serum iron level of the cases is found as 91.18±46.03jj.g/100ml (Normal 37- 181|ag/100ml), whereas the mean of the serum iron binding capacity is 483.31±96.21ug/100ml (Normal 250-450ug/100ml) and the mean of the ferritin levels is 35.61±28.36 ng/ml (Normal 30-250ng/ml). The mean PASI score is detected as 6.62±5.24. Iron staining in all of the biopsy materials is negative. As a result there is no alteration in iron metabolism in mild psoriatic patients. We believe that further studies are needed to evaluate the differences of the mechanisms of iron metabolism in psoriasis. 41