150'likler ve 3527 sayılı Af Kanunu
150'ies and Amnesty Law no.3527
  1. Tez No: 912846
  2. Yazar: NECİP YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Birinci Dünya Savaşından yenik çıkan Osmanlı Devleti 30 Ekim 1918 tarihinde imzaladığı, koşulları çok ağır olan Mondros Ateşkes Antlaşmasıyla fiilen egemenliğini yitirmiş, toprakları paylaşılmaya başlanmıştı. Parçalanan ve fiilen egemenliğini yitiren Osmanlı Devleti yerine sınırları 28 Ocak 1920'de Osmanlı Mebusan Meclisince kabul edilen Misak?ı Milli kararı ile belirlenmiş, tam bağımsızlığı hedef alan, Mustafa Kemal Paşa önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşı esnasında kurtuluş hareketini baltalamaya yönelik dernekler kurulmuş, iç ayaklanmalar çıkartılmıştır. Tüm bu engellemelere karşın Milli Mücadele başarıya ulaşmış, bu başarı 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile taçlandırılmıştır. Bu barış antlaşmasına ek olarak taraf devletlerce kabul edilen ve açıklanan, 1914 ? 1922 yılları arasında işlenen savaş suçlarına ilişkin umumi af beyannamesine ek protokolde Türk Devleti bu genel aftan 150 kişiyi muaf tutacağını beyan etmiştir. Türk hükümeti Lozan Antlaşması yükümlülükleri uyarınca 26 Aralık 1923 ve 16 Nisan 1924 tarihlerinde iki defa genel af kanunu çıkartmış, 150 kişiyi bu kanunlardan muaf tutmuştur.Milli Mücadele döneminde, kurtuluşa inanmayıp, işgalci devletlerin himayesi altına girmek isteyen ve bu nedenle kurtuluş mücadelesine katılmayıp, milli mücadele karşısı cephede yer alan kişilerin sayısını 150 ile sınırlamak elbette çok zordu. Bu kişilerin isimleri büyük tartışmalar sonunda 01 Haziran 1924 tarihli 544 numaralı hükümet kararnamesi ile belirlendi, 28 Mayıs 1927 tarihli 1064 sayılı yasa ile bu kişiler vatandaşlıktan çıkartıldı. Bu kişiler 29 Haziran 1938 tarihli 3527 sayılı af kanunu ile affedildi. Af kanunundan sonra 150 kişinin zaten bazıları ölmüştü, bazıları yurtdışında kalmaya devam etti, bazıları da yurda döndü.
Özet (Çeviri)
First World War the Ottoman Empire defeated in 1918 signed on October 30, where conditions are very severe Mondros lost Armistice Treaty was the de facto sovereignty, land was being shared. Parts and actually lost sovereignty of the Ottoman Empire rather than limit 28 JANUARY 1920 by the Ottoman Assembly accepted Misak?ı Milli decision is determined by the full independence of the target area, the leadership of Mustafa Kemal Pasha was launched in the War of Independence during the liberation movement to sabotage established associations, internal rebellion that was removed. Despite all these barriers to success in the National Struggle, the success of the Lausanne Peace Treaty signed on 24 July 1923 was the crowning. This in addition to the peace treaty by the government accepted and described by the 1914 ? 1922 years of work between the public about the war crimes amnesty additional protocol to the declaration of the Turkish state from the general pardon to 150 people have been declared free of arms. The Turkish government obligation under the Treaty of Lausanne in 1923 and 26 December 1924 on 16 April has twice issued amnesty laws, 150 people were exempted from this law.During the National Struggle, who do not believe, under the auspices of the occupants in the state who want to enter, and therefore not participate in the liberation struggle, the national struggle against the person in front of 150 and to limit the number of course was very difficult. These people are the names of 544 large debates on the 01 JUNE 1924 the number was determined by government decree, dated 28 May 1927 and in 1064 the law was removed from these people citizenship. They numbered 3527; dated 29 June 1938 was pardoned by amnesty laws. Already some 150 people after the amnesty law had died, some have remained abroad, and some returned to their homes.