Buca Hipodromu
Buca Hippodrome
  1. Tez No: 912847
  2. Yazar: ELİF UĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZETGöçebe kültürünün vazgeçilmez unsuru olan at, Türk ile özdeşleşmiş, Türk kültürünün vazgeçilmez unsuru olmuştur. Bununla beraber at eğlence yaşamının da bir aracı haline gelmiştir. Yine tarihine baktığımızda Türkler at yarışlarına yabancı değildir.Osmanlı Devletinde ilk at yarışlarının Orhan Bey döneminde yapıldığı bilinmektedir. Bununla beraber modern anlamda günümüze yakın ilk at yarışları 19.yüzyılda İzmir' de Buca'da Laventenler önderliğinde yapıldığı bilinmektedir. Lavantenler, Osmanlı içerisinde yaşayan Gayri Müslimlerden yaşayış tarzları ve kökenleri ile ayrılmaktadır. Avrupa kültürünü Anadolu' ya taşıyan Levantenler bugün Anadolu'nun tamamına mal olmuş, daha çok tohumlarını İzmir'de attıkları derin izler bırakmışlardır.İşte at yarışları ve Buca Hipodromu da bunlardan bir tanesidir. Buca Hipodromu öncelikle Levantenlerin sosyalleşme aracı olarak görülse de kısa zaman içerinde İzmir Belediye Başkanlığı da yapmış olan Evliyazade Refik Bey önderliğinde, Türkler tarafından benimsenmiş bir yapıya kavuşmuştur.Dönem içerisinde büyük kalabalıkları bir araya toplayan hipodroma Osmanlı Devleti'de kayıtsız kalmamış, Sultan Abdülaziz ve devamındaki hükümdarlar tarafından da desteklenmiştir. Saray adına Sultan koşuları da düzenlenmiştir. At yarışları sadece toplumu sosyalleştiren bir eğlence aracı olarak görülmemelidir. At yarışları ile kaliteli at ırkları geliştirilmiş, mevcut ırklar korunmuştur. Böylelikle zor zamanlarda savaşlarda olduğu gibi atlardan daha fazla hizmet alınabilmiştir.Buca Hipodromu'nun kurulmasıyla sadece Anadolu'da değil, Akdeniz Havzası'nda da programlı modern yarışların başlamasına öncülük etmiştir. Yani bir bakıma Buca Hipodromu, bir miladı temsil eder. Üstelik Buca Hipodromu ile Türklere özgü at yarışları, İzmir Levantenleri eliyle modernize edilmiş,Anadolu kültüründe yeni bir sentez oluşturulmuştur.Kurtuluş Savaşı sonrasında Buca'dan ayrılan Levantenler gittikleri coğrafyalarda Buca Hipodromu'ndan esinlenerek yeni hipodromlar oluşturmuşlardır. Ayrıca Anadolu'da kalan yarışçılar ise Ankara'da yeni başarılara imza atarak bu kültürün devamını sağlamışlardır.Cumhuriyet dönemine geldiğimizde ise yine Mustafa Kemal Atatürk, at yarışlarına büyük önem vermiştir. Verdiği önemi `'At yarışları, modern toplumların vazgeçilmez unsurudur.''sözünde de ifade etmiştir. Döneminde Ankara Hipodromu inşa edilmiş ve pek çok kez yarışları izlemek için hipodroma gitmiştir. İsmet İnönü'nün ise at yarışlarını izlemekten ziyade kendi atıyla birlikte birçok kez yarışlara katılmıştır. Osmanlı döneminde Sultan koşuları olduğu gibi, Cumhuriyet döneminde de Gazi Mustafa Kemal adına, Gazi koşuları düzenlenmiştir. Halen at yarışlarında Gazi kupasını kaldırmak jokey için büyük onur ve prestij olmuştur.At yarışları serüvenimizde önemli yer edinen Evliyazade ailesi Cumhuriyet döneminde de atlı sporlara büyük hizmetlerde bulunmuş, Türkiye Jokey Külübü'nün kurulmasında da önder olmuşlardır.Anadolu' da ki pek çok harada özellikle de Karacabey Harası'nda ordunun ve halkın ihtiyaçlarını karşılamak için at yetiştirilmiş, Anadolu atı olan rahvanın türünün kaybolması önlenmiş, ithal edilen kaliteliatlar ile göz dolduran yeni atlar yetiştirilmiştir. Bugün ise bu haralar ordunun ve çiftçi için değil de daha çok atlı sporlar için hizmet etmektedir.Temelleri Buca' da atılan modern at yarışları bugün hala önemini korumakla birlikte büyük bir ekonomik sektör olarak 21.yüzyıl da da güncelliğini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIndispensable element of the nomadic culture of the horse, identified with Turks,Turkish culture has become an indispensable element. However, the horse's lifebecame a vehicle for entertainment. Yet when we look at the history of horse racingis no stranger to the Turks.Orhan Bey, the Ottoman Empire took place during the first known horse racing.However, near the modern sense, since the 19th century, the first horse races in İzmir Buca Laventenler known that the leadership. Lavantenler, non-Muslims living within the Ottoman way of life styles and their origins are divided by. Europeanculture in Anatolia or the whole of Anatolia, which has cost laventenler today, have left deep scars on throwing more seeds in Izmir.Here are the horse races and Buca Racecourse is one of them. Although primarilyas a means of socialization laventenlenlerin Hippodrome Buca short over timeunder the leadership of Mr. Rafik Evliyazade who was also Mayor of Izmir, a structure adopted by the Turks had gained.During the reporting period, which has gathered large crowds to the racetrack has not indifferent to the Ottoman Empire, Sultan Abdul Aziz, and was supported bysubsequent rulers. Races held in the name of the palace of Sultan. Again, the politics that marked the period of Union and Progress' has shown great importancein the horse races. Buca Veli Efendi Hippodrome racetrack in İstanbul was builtlater.When we came the period of the Republic, Mustafa Kemal Atatürk, again, has givengreat importance to horse racing. ''Given the importance of horse racing, an indispensable element of modern societies.''Expressed in the promise. Ankara Hippodrome was built in the period, and many times went to the racetrack to watchraces. Ismet Inonu, rather than watching the horse races with their own horse racesattended many times. Runs, as well as the Sultan of the Ottoman period, during the period of the Republic, Gazi Mustafa Kemal, on behalf of Ghazi organized races.Horse racing is still a great honor and prestige for the jockey to remove the GaziCup.Horse racing adventure Evliyazade family honored place in the Republican era ofgreat service to equestrian sports, have become leaders in the establishment ofJockey Club of Turkey.Anatolia, which many stud farm stud farm, especially the army and people to meet the needs of Karacabey bred horse, the Anatolian horse prevented the loss of the type of rack, imported horses trained eyes filled with high quality features with the horses. Today, this haralar army and equestrian sports for the farmer, not muchmore to serve.Fundamentals of Buca 'thrown in the modern horse racing today is still a major economic sector in the 21st century while preserving the importance of thetimeliness of the remains.