Vardiyalı çalışan hemşirelerde çalışma ortamı ve mesleki yorgunluğun, bireyselleştirilmiş bakım kalitesine etkisi
The effect of working environment and occupational fatigue on the individualized quality of care in shift-working nurses
  1. Tez No: 912897
  2. Yazar: TUFAN AKÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM ÖZTÜRK HANEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı hemşirelerde çalışma ortamı ve mesleki yorgunluğun bireyselleştirilmiş bakım kalitesine etkisini incelemektir. Bu kesitsel ve ilişki arayıcı araştırmanın evrenini İzmir ilindeki bir eğitim ve araştırma hastanesinin cerrahi, dahiliye servislerinde ve yoğun bakım ünitelerinde vardiyalı çalışan ve doğrudan hasta bakımından görevli hemşireler oluşturmuştur. Çalışma 194 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler Hemşirelik İş İndeksi-Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği, Mesleki Yorgunluk / Tükenmişlik / Toparlanma Ölçeği ve Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-B Hemşire Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney u testi, Kruskall Wallis testi, spearman korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların %70.1'i kadın, yaş ortalaması 36.0 ± 8.2 ve günlük bakım verilen hasta sayısı ortalaması 8.8 ± 6.2'dır. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre, kronik yorgunluk, akut yorgunluk ve toparlanma değişkenleri bireyselleştirilmiş bakım kalitesinin %7'sini açıklamaktadır. Kronik yorgunluğun bireyselleştirilmiş bakım kalitesi üzerinde yordayıcı bir etkisi olduğu belirlenmiştir (p=0.018). Akut yorgunluk ve toparlanmanın bireyselleştirilmiş bakım kalitesi üzerinde herhangi bir yordayıcı etkisi bulunamamıştır (p=0.564, p=0.321). Araştırma sonuçlarına göre hemşirelerde çalışma ortamı ile bireyselleştirilmiş bakım kalitesi arasında ters yönlü bir ilişki vardır. Hemşirelerde mesleki yorgunluk ile bireyselleştirilmiş bakım algısı arasında pozitif yönde ilişki vardır. Araştırma sonuçları eşliğinde hemşirelerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve iş yükünün azaltılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of work environment and occupational fatigue on individualized care quality in nurses. The population of the study is shifts-working nurses who are directly responsible for patient care in surgery, internal medicine wards and intensive care units in an education and research hospital in Izmir. The study was conducted with 194 nurses. Data were obtained using the Nursing Work Index-Nursing Work Environment Assessment Scale, Occupational Fatigue/Burnout/Recovery Scale and Individualized Care Scale-B Nurse Scale. Mann Whitney u test, Kruskall Wallis test, spearman correlation analysis, and multiple regression analysis were used to evaluate the data. 70.1% of the participants were female, the mean age was 36.0 ± 8.2 and the mean number of patients receiving daily care was 8.8 ± 6.2. According to the results of multiple regression analysis, chronic fatigue, acute fatigue and recovery variables explained 7% of the individualized care quality. Chronic fatigue was found to have a predictive effect on the individualized care quality (p=0.018). No predictive effect of acute fatigue and recovery on the individualized care quality was found (p=0.564 and p=0.321). According to the research results, there is a negative relationship between the working environment and the quality of individualized care in nurses. Results were showed that there is a positive relationship between the occupational fatigue and the quality of individualized care in nurses In light of the research results, it was suggested that the working conditions of nurses should be improved and workload should be reduced.