Toplam kalite yönetimi ve insan kaynakları kavramlarının etkileşimi
Interaction of total quality management and human resource concepts
- Tez No: 912916
- Danışmanlar: DR. ERDEM ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Karpaz Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Globalleşen dünyada işletmelerin birbirleri ile rekabet edebileri ve karlılık sağlayarak ayakta kalabilmeleri için kalite kavramına önem vermeleri gerekmektedir. Bu sebepten işletmeler özellikle de kurumsal olanlar, faaliyetlerini kalite olgusunun en seçkin eğilimi olan Toplam Kalite Yönetimi çerçevesinde idame ettirmeye başlamışlardır. Toplam Kalite Yönetimi'nin temel amacı seviye fark etmeksizin tüm müşterileri ve çalışanları tatmin etmek, var olan örgüt performansını arttırmak ve sürekli kılmak, uluslararası rekabete ilişkin fırsatları belirleyerek bu fırsatları değerlendirmektedir. Toplam Kalite Yönetimi sahip olduğu dinamizmle örgütlenme yapısı karmaşık olan kültürel ve toplumsal yapının başta ekonomik eylemler olmak üzere bütün alanlarda müşterilerin tatmin edilmesini hedeflemektedir. Lojistik imkânların artması, teknolojinin ilerlemesi, ülkeler arası ticaretin kolaylaşması nedeniyle dünyanın geneli yerel bir pazar olarak görülmektedir. Bu sebepten işletmeler açısından toplam kalite yönetimine duyulan gereksinim ve önem artmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi anlayışının temelinde insan faktörü yer almaktadır. Toplam Kalite Yönetimi, insanların bireyselcilikten çıkaran takım ruhu ile hareket etmesini zorunlu kılarak tüm bireyleri sisteme entegre eder ve rahat bir çalışma ortamı sağlar. Bu sebepten Toplam Kalite Yönetimi de işletme birimindeki insan etmeninin bir parçası olarak ele alınmaktadır. Bazı işletme yapılarında Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları insan kaynakları departmanı çerçevesinde takip edilmektedir. Bazılarında ise özel olarak kurulan kalite departmanı tarafından takip edilmektedir. Bu tür departmanları bulunmayan ve fazla kurumsal olmayan işletmelerde de farklı departmanlar ve/veya kişiler tarafından takip edilmektedir. vi İşletmelerde değer yaratabilecek tek etmen insan kaynağıdır. Bu kaynağı da kaliteyle birleştirmek için de toplam kalite yönetimi devreye girmektedir. Bu nedenden ötürü toplam kalite yönetimi ve insan kaynakları olgusu birbirlerinden ayrı düşünülemeyen iki olgudur. Bu çalışmada da birbirinden ayrı düşünülmeyen bu ilki olgu incelenerek ortak noktaları ve hangi noktalarda birbirlerine hangi değerleri kattıkları belirtilmiştir. Bu doğrultuda çalışmada mini bir anket uygulanmış ve bazı verilere erişilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak özel bir anket uygulanmıştır. Anket formu iki bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde katılımcıların demografik bilgilerine yönelik sorular bulunurken çalışmanın ikinci bölümünde, toplam kalite yönetimin başarı ile çalışanların insan kaynakları yönetimine verdikleri önem derecesini belirlemeye yönelik olan sekiz ifade yer almaktadır. Burada bulunan ifadeler 5'li likert ölçeğine göre uygulanmaktadır. Elde edilen veriler doğrultusunda katılımcıların, Toplam Kalite Yönetimi ve İnsan Kaynakları Uygulamaları İlişkisinin Önem Ölçeği ifadelerinden, 'Takım çalışmasını sağlaması bakımından', 'Kurum içi iletişim etkinleştirmesi bakımından', 'Verimliliği arttırma çalışmaları bakımından', 'Çalışan motivasyonu ve işi benimsetmesi açısından' ifadelerini çok önemli olarak nitelendirirken, 'Eğitim faaliyetlerinin uygulanması bakımından', 'Bilgi paylaşımı ve aktarımı bakımından', 'Kalite Bilincinin Oluşturulması Uygulanmasındaki liderlik bakımından' ve 'Herkesin katılımını sağlaması bakımından' ifadelerini önemli olarak tanımlamıştır.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world, businesses must give importance to the concept of quality in order to compete with each other and survive by providing profitability. For this reason, enterprises, especially corporate ones, started to carry out their activities within the framework of Total Quality Management, which is the most outstanding tendency of quality concept. The main objective of Total Quality Management is to satisfy all customers and employees regardless of the level, to increase and sustain the existing organizational performance, to determine the opportunities for international competition and to evaluate these opportunities. Total Quality Management aims to satisfy the customers in all fields, especially economic actions, of the cultural and social structure whose organizational structure is complex with its dynamism. Due to the increase in logistics opportunities, the advancement of technology and the ease of trade between countries, the world is seen as a local market. Therefore, the necessity and importance of total quality management is increasing for the enterprises. Human factor is the basis of Total Quality Management. Total Quality Management integrates all individuals into the system and provides a comfortable working environment by obliging people to act with the team spirit that derives from individualism. For this reason, Total Quality Management is also considered as a part of the human factor in the business unit. In some business structures, Total Quality Management applications are monitored within the framework of human resources department. Some of them are followed by a specially established quality department. It is also followed by different departments and / or individuals in enterprises that do not have such departments and are not very institutional. viii In this regard, a mini survey was applied in the study and some data were tried to be accessed. In this research, a special questionnaire was applied as a data collection tool. The questionnaire form consists of two parts. In the first part of the study, there are questions regarding the demographic information of the participants, while in the second part of the study, there are eight expressions aimed at determining the importance of the total quality management to the human resources management. The statements found here are applied according to the 5-point Likert scale. According to the data obtained, the participants' expressions of the Importance Scale of the Relationship between Total Quality Management and Human Resources Practices, 'in terms of ensuring teamwork', 'in terms of enabling communication within the institution', 'in terms of efforts to increase efficiency', 'in terms of employee motivation and adoption of the job'. While describing it as important, it defined the expressions as 'in terms of implementation of educational activities', 'in terms of sharing and transfer of information', 'in terms of leadership in the Implementation of Quality Awareness' and 'in terms of ensuring the participation of everyone'. The only factor that can create value in business is human resources. Total quality management comes into play in order to combine this resource with quality. For this reason, total quality management and human resources are two cases that cannot be separated from each other. In this study, the first case, which is not considered separately from each other, is examined and it is stated that the common points and at which points they add each other which values.