Latife Tekin'in eserlerinde annelik kavramı
The Consept of motherhood in the works of Latife Tekin
  1. Tez No: 912917
  2. Yazar: EVRİM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. KADİR CAN DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türk edebiyatında kadın ve annelik kavramları, geniş bir çerçevede incelenen ve çeşitli disiplinlerden araştırmacıların ilgisini çeken temalardandır. Edebi eserlerde kadınlar genellikle idealleştirilmiş ve geleneksel olarak belirlenmiş toplumsal rollerle ilişkilendirilir. Anneler ise edebi eserlerde genellikle sevgi dolu, fedakâr ve koruyucu birer figür olarak tasvir edilir, bu da toplumun annelik idealiyle uyumlu bir portre çizer. Bu bağlamda, Türk edebiyatında kadın ve annelik konularını işleyen bir örnek olarak Latife Tekin'in eserleri öne çıkar. Latife Tekin, eserlerinde kadınların toplumdaki yerini ve annelik rollerini ele alırken geleneksel cinsiyet normlarını ve aile yapısını sorgulayan bir yaklaşım benimser. Bu çalışma, toplumsal cinsiyet rolleri arasında önemli bir yer tutan annelik kavramını ele alarak, Latife Tekin'in eserlerinde annelik sembollerinin toplumsal, kültürel ve psikolojik katmanlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, metinlerde yer alan annelik kavramının yazarın eserlerinde nasıl şekillendiği ve bu sembollerin ne şekilde işlendiği analiz edilecektir. Metodoloji olarak, Tekin'in eserlerinde yer alan annelik sembollerinin ayrıntılı bir analizi yapılacaktır. Bu bağlamda, toplumsal cinsiyet rolleri, anne-kız ilişkileri, kadının/annenin metalaştırılması ve ötekileştirilmesi gibi unsurlar derinlemesine irdelenecektir. Çalışmanın temel hedefi, Latife Tekin'in eserlerinde annelik kavramının edebi ve toplumsal açıdan önemini vurgulamak, Türk edebiyatındaki annelik temsillerine yeni bir bakış açısı kazandırmak ve bu yolla toplumsal cinsiyet çalışmalarına katkı sunmaktır
Özet (Çeviri)
The concepts of women and motherhood in Turkish literature are among the themes that are examined in a wide framework and attract the attention of researchers from various disciplines. In literary works, women are often associated with idealized and traditionally established social roles. Mothers, on the other hand, are often portrayed in literary works as loving, self-sacrificing and protective figures, which paints a portrait in line with society's ideal of motherhood. In this context, Latife Tekin's works stand out as an example of women and motherhood in Turkish literature. In her works, Latife Tekin takes an approach that questions traditional gender norms and family structure while addressing the place of women in society and their roles as mothers. This study aims to examine the social, cultural and psychological layers of motherhood symbols in Latife Tekin's works by addressing the concept of motherhood, which has an important place among gender roles. In the research, it will be analyzed how the concept of motherhood in the texts is shaped in the author's works and how these symbols are processed. As a methodology, a detailed analysis of the symbols of motherhood in Tekin's works will be made. In this context, factors such as gender roles, mother-daughter relations, commodification and marginalization of women/mothers will be examined in depth. The main objective of the study is to emphasize the literary and social importance of the concept of motherhood in Latife Tekin's works, to gain a new perspective on the representations of motherhood in Turkish literature, and to contribute to gender studies in this way.