Turgut Özal and the Bulgarian Turks: Building a political image (1983-1989)
Turgut Özal ve Bulgaristan Türkleri: Siyasi bir imaj inşası (1983-1989)
- Tez No: 912972
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BOYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez, Turgut Özal'ın 1983-1989 yılları arasında Bulgaristan hükümetinin Bulgaristan'daki Türk azınlığa yönelik baskıları sürecinde, Naim Süleymanoğlu ve Aysel Özgür gibi hem uluslararası hem de ulusal çapta tanınan sembolik figürleri propaganda çerçevesinde kendi siyasi imajını inşa etmek için nasıl kullandığını ortaya koymaktadır. Çalışma, uluslararası üne sahip Olimpiyat haltercisi Naim Süleymanoğlu'nun Türkiye'ye ilticası ve Aysel Özgür'ün Bulgaristan'da zorla tutulması ve ardından Türkiye'ye gelmesi gibi dikkat çeken olaylara odaklanarak, bu figürlerin Özal'ın propaganda faaliyetlerinde nasıl araçsallaştırıldığını incelemektedir. Bunu yaparken, bu tez, öncelikle 1878-1983 yılları arasındaki tarihsel arka plan çerçevesinde Bulgaristan'daki Türk azınlığın karşılaştığı zorlukları ele alan bir çerçeve benimsemekte ve ardından ikinci Soğuk Savaş dönemi bağlamında, Naim Süleymanoğlu ve Aysel Özgür örnekleri üzerinden Turgut Özal'ın kendi siyasal imaj inşasını ve bu bağlamda stratejik yaklaşımlarını uluslararası ilişkiler ve propaganda teorisi perspektifinden analiz etmektedir. Bu tez, iki sembolik figürün başarılarının, tanınırlıklarının ve mağduriyetlerinin, siyasi sorunlarla geçen başbakanlık döneminde Özal tarafından kendi siyasi imajını inşa etmek için kullanıldığını savunmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis illustrates how Turgut Özal utilized both internationally and domestically renowned symbolic figures, such as Naim Süleymanoğlu and Aysel Özgür, in the construction of his political image within the context of propaganda during the oppression of the Turkish minority in Bulgaria by the Bulgarian government between 1983-1989. Focusing on the high-profile cases of internationally renowned Olympic weightlifter Naim Süleymanoğlu's defection to Turkey and the detainment of Aysel Özgür in Bulgaria, the study explores how these figures were instrumentalized in Özal's propaganda activities. While doing this, this thesis adopts a framework that examines the challenges faced by the Turkish minority in Bulgaria within the contexts of historical background between 1878 and 1983, then analyses Turgut Özal's strategic approaches through the cases of Naim Süleymanoğlu and Aysel Özgür in the second cold war era from the perspective of international relations and propaganda theory. This thesis argues that the successes, recognition, and victimization of two symbolic figures were utilized by Özal to construct his political image during his prime ministry, marked by political challenges.