The Sse of humor and its functions in post-2000s social movements in Turkey
2000'ler sonrası Türkiye'deki toplumsal hareketlerde mizah kullanımı ve işlevleri
- Tez No: 912973
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çalışmanın temeli, Türkiye'de 2000 yılından günümüze kadar etkin olan işçi, çevre, öğrenci, feminist ve LGBTI+ hareketleri gibi toplumsal hareketleri toplumsal hareket teorileri gözünden incelemek ve mizahın Türkiye'deki hareketler üzerindeki etkisini göstermeye çalışmaktır. Çerçeveleme süreci, kolektif kimlik ve duygu kavramlarından yararlanarak Türkiye'deki toplumsal hareketler üzerinde mizah kullanımının işlevlerini analiz ediyorum. Bu tez, beş hareketin her birinden 4 aktivistle, toplam 20 kişiyle derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla nitel yöntem kullanmaktadır. Bulgular ışığında, hareketler birbirleriyle ne kadar çok etkileşime girerse, çerçeveleme, kolektif kimlik ve duygu süreçlerinde mizahı o kadar çok kullandıkları söylenebilir. Bu çalışmaya dahil edilen tüm toplumsal hareketlerin, hareketlerin çerçeveleme sürecinde özlü iletişim sağlama, dikkat çekme, baskıcı otoriteleri aşağılama ve baskıcı politikaların saçmalığını ortaya koyma gibi amaçlarla mizahı kullandığı görülmektedir. Feminist ve LGBTI+ hareketlerinde mizahın kullanımı, dostça bir ortam yaratarak ve hareketin öznelerinin birbirleriyle kolayca iletişim kurabileceği alanlar yaratarak, dayanışmayı güçlendirerek ve kolektif kimliğin daha fazla benimsenmesini sağlayarak kolektif vii kimlik üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Türkiye'de toplumsal hareketlerde mizah kullanımının duygusal sürece etkisine bakıldığında, çalışmada yer alan her hareket için mizah kullanımının baskıların yarattığı korku ortamını kontrol ederek duygusal yönetim işlevi gördüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The basis of the study is to examine the active social movements after 2000 until today such as labor, ecological, student, feminist and LGBTI+ movements in Turkey through the eyes of social movement theories and to try to show the impact of humor on movements in Turkey. I make use of the concepts of framing process, collective identity and emotion to analyze the functions of humor use on social movements in Turkey. This thesis applies qualitative methods through which in-depth semistructured interviews with 4 activists from each of the five movements, totaling 20 people. In the light of the findings, it can be said that the more the movements interact with each other, the more they use humor in framing, collective identity and emotion processes. It is seen that all the social movements included in this study use humor in the framing process of movements as providing concise communication, attracting attention, humiliating oppressive authorities and revealing the absurdity of oppressive policies. In the feminist and LGBTI+ movements, the use of humor has a strong effect on collective identity by creating a friendly environment and creating areas where the subjects of the movement can easily communicate with each other, strengthening solidarity and ensuring that the collective identity is further adopted. v Regarding the effect of humor use on the emotional process in social movements in Turkey, it can be said that humor use serves as an emotional management function by controlling the fearful environment caused by pressures for each of the movements.