Shaping peace in shadows: The role of intelligence in the Syrian reconciliation process
Gölgelerde barışı şekillendirmek: Suriye uzlaşma sürecinde istihbaratın rolü
  1. Tez No: 912979
  2. Yazar: RECEP ERKAM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, Astana formatı ülkeleri olan Rusya, İran ve Türkiye'nin Suriye uzlaşma sürecindeki dış politika karar alma süreçlerinde istihbaratın bağımsız ve birincil bir aktör olarak rolünü incelemektedir. Bu rol, Astana sürecinde istihbaratın geleneksel diplomasiye destek veren bir unsur olmaktan öte, kritik müzakereleri bizzat yönlendiren bağımsız bir aktör hâline geldiğini vurgulamaktadır. Çalışmada, örtülü diplomasi (clandestine diplomacy) kavramı ele alınmakta ve Astana ülkeleri istihbarat aktörlerinin bu sürece katılımı açıklanmaktadır. Örtülü diplomasi, dış politika karar alma süreçlerinde geleneksel aktörleri devre dışı bırakarak istihbarat aktörlerinin bağımsız müdahalelerini ifade etmektedir. Çalışmanın temel amacı, Astana formatındaki örtülü diplomasi ve istihbarat kurumlarının ve aktörlerinin bu süreçleri nasıl şekillendirdiğini, Dış Politika Analizi (DPA) teorik çerçevesinden kritik rollerine odaklanarak ortaya koymaktır. Sonuç Odaklı Süreç İzleme metodu (Explaining-Outcome Process Tracing) ile bölgedeki somut hareketliliklere incelenerek istihbarat aktörlerinin Astana formatındaki rolünün bağdaştırılması ve 2012-Ocak 2024 döneminde Suriye uzlaşma sürecine etkileri analiz edilmektedir. Bu çerçevede, örtülü diplomasi kriz çözümünde sunduğu olanaklarla önemli bir kavram olarak değerlendirilmektedir. Bu kavramlar sayesinde, bölgesel güvenlik için sürdürülebilir bir siyasi diyalog olarak vaat edilen istikrarın sağlanıp sağlanmadığı da değerlendirilebilmektedir. Son olarak, bu çalışma hem teorik hem de pratik açıdan bölgesel güvenlik ve istihbarat çalışmaları literatürüne katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study explores the role of intelligence as an independent and primary actor in the foreign policy decision-making processes of the Astana countries, namely Russia, Iran, and Türkiye in the Syrian reconciliation process. It highlights how intelligence has evolved from merely supporting traditional diplomacy to becoming an autonomous actor driving key negotiations within the Astana process. It presents the concept of clandestine diplomacy and identifies the involvement of intelligence actors from these countries. Clandestine diplomacy refers to the independent involvement of intelligence actors bypassing traditional actors in foreign policy decision-making processes. The main objective of the study is to reveal how the clandestine diplomacy of Astana format and intelligence agencies shape these processes, focusing on their critical roles from the Foreign Policy Analysis (FPA) perspective. Utilizing Explaining-Outcome Process Tracing (EOPT), this study traces the integration of intelligence actors within the Astana format and their impact on the Syrian reconciliation process (2012- January 2024) while addressing regional security and cooperation. Clandestine diplomacy thus emerges as a critical concept, and its potential in crisis resolution is thoroughly analyzed. Through these concepts, this study can determine whether the promised stability has been achieved as a sustainable political dialogue for regional security. Finally, this work contributes to regional security and intelligence studies, both theoretically and practically.