Belgelenmiş sinema: Altyazı dergisi perspektifinden Türkiye'de belgesel sinemanın izleri
Documented cinema: Traces of documentary film in Turkiye from the perspective of altyazi magazine
- Tez No: 1012364
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, belgesel sinemanın Türkiye'deki tarihi gelişimi ve 'Altyazı' sinema dergisine yansımasını incelemeyi amaçlamaktadır. Tez, öncelikle sinemanın keşfinden günümüze kadar belgesel sinemanın önemli bir yer tutarak, toplumsal önemi ve kitleler üzerindeki etkileyici gücünü vurgulamakta, belgesel sinema türleri ve tarihi hakkında bilgi vermekte, Türkiye'de belgesel sinemanın tarihsel gelişimini geçmişten günümüze incelemektedir. Sinemanın doğuşundan bu yana belgesel sinemanın sahip olduğu etkileyici güç hiç tartışmasız önemini korumuştur. Dijitalleşmenin getirdiği olanaklarla belgesel film üretimleri artarken, sinema salonlarının gölgesinde kalan bu yapımlar, toplumsal belleği şekillendirme konusunda kurmaca filmlerle kıyaslanamayacak bir derinlik sunmaktadır. Ancak, bu görsel anlatıların sadece az bir yüzdesi sinema salonlarında seyirci ile buluşma fırsatı bulabilmiştir. Dijitalleşme ile birlikte belgesel sinema, kurmaca filme göre daha fazla sayıda üretime ulaşmış, ancak sinema salonlarında izleyici bulma oranı düşük kalmıştır. Türkiye'de her yıl birçok belgesel film üretilmesine rağmen, bunların sadece az bir kısmı sinematografik değerini sinema salonlarında biletli izlenceyle ticari değere dönüştürebilmektedir. Ancak belgeseller yine de Türkiye'de ve dünyada film festivalleri, televizyon kanalları, festivaller ve dijital dünyada üretime ve yayınlarına devam etmektedir. Tezin temel hedeflerinden biri, Türkiye'deki belgesel sinema üretimini araştırarak, 2008-2012 yıllarını kapsayan 5 yıllık dönemde Türkiye'de üretilen ticari belgesel filmlerin sinema dergiciliğinde önemli bir yeri ve konumu olan 'Altyazı' dergisine nasıl yansıdığını araştırmaktır. Tezin birinci bölümünde belgesel sinema kavramı ve türleri detaylandırılmakta, Türkiye sinema tarihi boyunca belgesel film üretim süreci ele alınmaktadır. Özellikle 2000'li yıllardan günümüze son dönemde Türkiye'de vizyona giren ticari belgesellerin analizi yapılmaktadır. İkinci bölümde, Türkiye'de sinema dergiciliği ve bu sürecin tarihsel gelişimi incelenerek, sinema dergilerinin tarihsel süreçteki evrimi ele alınmaktadır. Üçüncü ve son bölümde, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi tarafından 2001 yılından Ekim 2020 tarihine kadar basılı ve son dönemde dijital olarak yayınlanan 'Altyazı' dergisi üzerinden belgesel sinemaya bakış ve ticari belgesel sinemanın sinema dergiciliğine yansıması ve etkileri araştırılmaktadır. Özellikle 'Altyazı' dergisinde belgesel sinemanın ne derecede yansıtıldığının analizi, sinema sanatının sahip olduğu bilinç, nesnellik ve tarihi kaydetme gibi özellikleri bağlamında belgesel sinemaya verilen önem ve değer ile ilgili sorgulamalar yapılmaktadır. Tez, belgesel sinemanın akademik tartışmalar içinde öne çıkmasını ve bu alandaki bilgi birikimine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the historical development of documentary cinema in Türkiye and its reflection in the cinema magazine 'Altyazı.' The study emphasizes the significant role that documentary cinema has played from the discovery of cinema to the present day, highlighting its social importance and its compelling influence on audiences. It provides an overview of the types and history of documentary cinema while tracing the historical development of documentary cinema in Türkiye from past to present. Since the birth of cinema, the influential power of documentary cinema has undeniably maintained its importance. While the opportunities provided by digitization have led to an increase in documentary film productions, these works, which have often remained in the shadows of movie theaters, offer a depth in shaping social memory that is unparalleled by fictional films. However, only a small percentage of these visual narratives have had the opportunity to reach audiences in cinemas. With digitization, documentary cinema has seen an increase in production compared to fictional films, yet its audience in movie theaters remains limited. In Türkiye, despite the production of numerous documentary films each year, only a small portion of them have been able to transform their cinematic value into commercial success. Nevertheless, documentaries continue to be produced and distributed in film festivals, television channels, and the digital world both in Türkiye and globally. One of the main objectives of the thesis is to investigate the production of documentary cinema in Türkiye and to explore how commercially produced documentary films, created during the five-year period from 2008 to 2012, have been reflected in 'Altyazı,' a magazine with a significant presence in cinema journalism. In the first chapter, the concept and types of documentary cinema are detailed, and the process of documentary film production throughout the history of Turkish cinema is discussed. The analysis focuses particularly on the commercially released documentaries in Türkiye from the 2000s to the present. The second chapter examines the historical development of cinema journalism in Türkiye, addressing the evolution of cinema magazines throughout this period. In the third and final chapter, the focus is on the perspective of documentary cinema and the impact of commercial documentary cinema on cinema journalism as reflected in the 'Altyazı' magazine, which was published in print by the Mithat Alam Film Center at Boğaziçi University from 2001 until October 2020 and has recently been published digitally. The analysis in 'Altyazı' magazine particularly delves into the place of documentary cinema, questioning the importance and value given to documentary cinema in the context of the consciousness, objectivity, and historical recording that cinema as an art form possesses. This thesis aims to highlight the prominence of documentary cinema in academic discussions and contribute to the knowledge base in this field.