İdarenin ve devletin sorumluluğu bağlamında ceza muhakemesinde veri sahibinin tazminat hakkı
The Data owner's right to compensation in the context of the responsibility of the administration and the state in criminal proceedings
  1. Tez No: 912999
  2. Yazar: HİLAL KARSLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Ceza muhakemesi sürecinde, maddi gerçeğin araştırılmasında pek çok kişisel veri işlenmektedir. Bu çalışmada, ceza muhakemesi sürecinde işlenen kişisel veriler açısından idarenin ve devletin tazminat sorumluluğunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada, ceza muhakemesi sürecinde adli ve idari faaliyetler kapsamında işlenen kişisel verilerin korunmasına yönelik yasal yükümlülükler ve veri sahiplerinin hakları ele alınmış; kişisel verilerin korunması hakkı çerçevesinde, hukuka aykırı veri işleme durumunda ortaya çıkan maddi ve manevi zararların tazmini üzerinde durulmuştur. Türkiye'deki hukuki düzenlemeler, uluslararası mevzuatla karşılaştırılarak incelenmiş, ceza muhakemesi sürecinde idarenin ve devletin sorumluluğu bağlamında veri sahibinin tazminat hakkı sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the criminal procedure process, a lot of personal data is processed in the investigation of material truth. This study aims to reveal the compensation liability of the administration and the state in terms of personal data processed in the criminal procedure process. In the study, the legal obligations and the rights of data owners regarding the protection of personal data processed within the scope of judicial and administrative activities in the criminal procedure process are discussed; within the framework of the right to protection of personal data, the compensation of material and moral damages arising in the event of unlawful data processing is emphasized. The legal regulations in Turkey are examined in comparison with international legislation, and the right to compensation of the data owner is questioned in the context of the responsibility of the administration and the state in the criminal procedure process.