Deneysel ve tescilli hibrit mısır (Zea mays indentata sturt.)çeşitlerinin Adana koşullarındaki adaptasyon yeteneklerininbelirlenmesi
Determination of adaptation abilities of experimental andregistered hybrid maize (Zea mays indentata sturt.) varietiesunder Adana conditions
  1. Tez No: 913000
  2. Yazar: UĞUR ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, Ceyhan ve Seyhan lokasyonlarında deneysel hibritler ile tescilli çeşitlerin verim bakımından performanslarını karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deneme, on iki mısır çeşit ve çeşit adayı üzerinde, tesadüf blokları desenine göre iki farklı lokasyonda dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Elde edilen bulgura göre, çeşitlere ait genotip x çevre interaksiyonu tane verimi (1626.8-1989.0 kg.da-1), tane nemi (%11.9-13.5), hektolitre ağırlığı (80.3-82.3 kg/hl), çiçeklenme gün sayısı (92.3-89.6 gün), koçan yüksekliği (99.5-127,8 cm), bitki boyu (272.1-301.2 cm), koçan yüksekliği/bitki boyu oranı (%35.1-42.4), koçan tane sayısı (517.5-698.8 adet), koçan uzunluğu (159.0-186.0 mm) özellikleri istatistiki bakımdan önemli olmadığı tespit edilirken, koçan çapı (45.5-51.7 mm) değeri ise önemli düzeyde farklılık oluşturmuştur. Genotiplerin, iki lokasyon ortalamaları alınarak uygulanan LSD testi sonuçlarına göre, PL181-1613 ve PL201-0170 deneysel melezlerinin oldukça ümitvar çeşitler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to compare the yield performance of experimental hybrids and registered varieties in Ceyhan and Seyhan locations. The experiment was carried out on twelve corn varieties and variety candidates in two different locations with four replications according to the randomized block design. According to the findings, the genotype x environment interaction for traits such as grain yield (1626,8-1989,0 kg/da), grain moisture content (11.9%-13.5%), hectoliter weight (80.3-82.3 kg/hl), days to flowering (89.6-92.3 days), ear height (99.5-127.8 cm), plant height (272.1-301.2 cm), ear height/plant height ratio (35.1%-42.4%), number of kernels per ear (517.5-698.8), and ear length (159.0-186.0 mm) were found to be statistically insignificant, while ear diameter (45,5-51,7 mm) showed significant differences. According to the results of the LSD test applied by taking the average of the genotypes from two locations, it was determined that the experimental hybrids PL181-1613 and PL201-0170 were quite promising varieties.