Yapay zekâ kullanımı ve büyüme ilişkisi
Relationship between artificial intelligence use and growth.
- Tez No: 913001
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma yapay zekanın ekonomik büyüme üzerindeki potansiyel etkisini incelemektedir. Elektrik, içten yanmalı motorlar ve yarı iletkenler geçtiğimiz yüzyılda otomasyonu kolaylaştırdı, ancak yapay zeka artık araba sürmekten tıbbi tavsiye vermeye ve ötesine kadar bir zamanlar ulaşılamaz olduğu düşünülen birçok görevi otomatikleştirmeye hazır görünüyor. Bu vaka çalışması, yapay zekanın ekonomik büyümeyi nasıl etkilediğini teorik ve ekonometrik olarak incelemektedir. Bu çalışmanın amacı, Yapay Zeka ve ekonomik büyüme hakkında bir dizi kritik soruyu rafine etmek ve alan için bir gündemin şekillendirilmesine katkıda bulunmaktır. Bu çalışmada, 15 OECD ve 5 OECD üyesi olmayan ülkenin 2012-2019 yılları arasındaki verileri ile ekonometrik bir model olarak Panel Eşanlı veri Model kurulmuştur. Panel Eşanlı veri Modelin sonuçlarına göre, Yapay Zeka girişimcilik yatırımları ekonomik büyüme üzerinde pozitif bir etkiye sahipken ekonomik büyümenin ise Yapay Zeka girişimcilik yatırımları üzerinde negatif bir etkiye sahiptir. Bu çalışmanın geri kalanı aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir. Bölüm 1, Ekonomik Büyüme ve Yapay Zekanın tanımıyla başlamakta ve Yapay Zekanın ekonomi ile ilişkisi incelemektedir. Bölüm 2'de, Ekonomik Büyüme modelleri ve Yapay Zeka Destekli Ekonomik Büyüme modelleri teorik olarak tartışılmaktadır. Bölüm 3'te Panel Eşanlı veri Modellerinin tahmin yöntemleri tartışılmaktadır. Bölüm 4'te, Ekonomik Büyümeyi etkileyen Yapay Zeka değişkenlerinin ekonometrik modelini bir Panel Eşanlı Veri modeli kullanarak inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
This paper examines the potential impact of artificial intelligence on economic growth. Electricity, internal combustion engines and semiconductors have facilitated automation over the past century, but AI now seems poised to automate many tasks once thought unattainable, from driving cars to giving medical advice and beyond. This case study examines theoretically and econometrically how AI affects economic growth. The aim of this study is to refine a set of critical questions about AI and economic growth and contribute to shaping an agenda for the field. In this study, the Panel Simultaneous data Model is constructed as an econometric model with the data of 15 OECD and 5 non-OECD countries between 2012-2019. According to the results of the Panel Simultaneous data Model, AI entrepreneurship investments have a positive effect on economic growth, while economic growth has a negative effect on AI entrepreneurship investments. The rest of this paper is organized as follows. Section 1 starts with the definition of Economic Growth and AI and examines the relationship between AI and the economy. Section 2 theoretically discusses Economic Growth models and Artificial Intelligence Assisted Economic Growth models. Section 3 discusses the estimation methods of Panel Simultaneous Data Models. In Section 4, we examine the econometric model of AI variables affecting Economic Growth using a Panel Simultaneous Data model.