L'étude des processus sociaux conditionnant les motivations littéraires des romanciers contemporains de la Turquie
Çağdaş Türk roman yazarlarının edebi motivasyonlarını koşullandıran sosyal süreçlerin incelemesi
  1. Tez No: 913002
  2. Yazar: NEFİSE ELİF KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin çağdaş roman yazarlarının edebi motivasyonlarının toplumsal kökenlerini, edebiyat alanına entegrasyon stratejilerini ve edebi üretim süreçlerini incelemiştir. Romancıların motivasyonlarının sosyalizasyon süreçleri ile şekillendiği ve edebiyat dünyasındaki yerlerini belirlerken ekonomik, sosyal ve kültürel sermayenin büyük bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Araştırma, romancıların bireysel ve toplumsal bilinçlerini dört ideal-tip üzerinden sınıflandırmıştır:“Umutlu”,“Çekimser”,“Melankolik”ve“Belirsiz”. Umutlu romancılar, toplumsal sorunları eserlerine yansıtarak sosyal değişme arzusunu ifade ederken; çekimser romancılar, daha çok bireysel kaçış ve yaratıcı oyun arayışı içindedir. Melankolikler, toplumun karanlık yanlarına odaklanırken, belirsiz romancılar daha muğlak bir konumda bulunmaktadır. Çalışma, çağdaş Türk romancıların yazma eylemini, politik, ekonomik ve sosyal krizlerin ortasında değerli bir direnç biçimi olarak ele almaktadır. Bireysel iradenin yanı sıra sosyal ve kültürel bağlamların önemini vurgulayan bu araştırma, edebi yaratıcılığı toplumsal süreçler tarafından koşullanan bir fenomen olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the social origins of the literary motivations of contemporary Turkish novelists, their strategies for integration into the literary field, and their processes of literary production. It has been determined that novelists' motivations are shaped by socialization processes and that economic, social, and cultural capital plays a significant role in determining their place in the literary world. The research classifies the individual and social consciousness of novelists into four ideal types:“Hopeful,”“Reserved,”“Melancholic,”and“Ambiguous.”Hopeful novelists express a desire for social change by reflecting societal issues in their works, while reserved novelists primarily seek individual escape and creative play. Melancholics focus on the darker aspects of society, whereas ambiguous novelists occupy a more uncertain position. This study considers the act of writing by contemporary Turkish novelists as a valuable form of resistance amidst political, economic, and social crises. Highlighting the importance of social and cultural contexts alongside individual agency, this research presents literary creativity as a phenomenon conditioned by social processes.