Algılanan yönetici desteğinin çalışan sesliliği üzerindeki etkisinde psikolojik sahiplenme ve çalışmaya tutkunluğun aracılık etkileri: Bir alan araştırması
Mediating effects of psychological ownership and work engagement on the effect of perceive supervisor support on employee voice: A Field study
  1. Tez No: 913006
  2. Yazar: SEDA AKIN GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışma, algılanan yönetici desteğinin çalışan sesliliği üzerindeki etkisi ve bu etkide psikolojik sahiplenme ve çalışmaya tutkunluğun aracılık etkilerini inceleme amacı taşımaktadır. Çalışmanın evreni TR21 Bölgesi'ndeki (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) hizmet sektörü çalışanlarından oluşmaktadır. Bu amaç doğrultusunda hizmet sektöründe 710 çalışandan anket yönetimi ile veriler elde edilmiştir. Çalışma kapsamında geçerliliği ve güvenirliliği kanıtlanmış ölçekler kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler SPSS ve AMOS programları ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda psikolojik sahiplenme, algılanan yönetici desteğinin çalışan sesliliği üzerindeki etkisinde kısmi aracılık rolüne sahip olduğu, çalışmaya tutkunluğun da algılanan yönetici desteğinin çalışan sesliliği üzerindeki etkisinde kısmi aracılık rolüne sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of perceived supervisor support on employee voice and the mediating effects of psychological ownership and work engagement variables in this effect. The population of the study consists of service sector employees in TR21 Region (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli). The data was collected from 710 employees in the service sector through questionnaires. The study used scales with proven validity and reliability. The data obtained were subjected to analysis with SPSS and AMOS package programs. The analyses revealed that psychological ownership acts as a partial mediator between perceived supervisor support on employee voice. Additionally, work engagement partial mediates the effect of perceived supervisor support on employee voice.