Endometrioziste manyetik rezonans görüntülemede saptanan viseral ve subkutan adipoz dokunun hastalığın şiddeti ve klinik semptomları ile ilişkisinin araştırılması: Bir prospektif çalışma
The investigation of the relationship between visceral and subcutaneous adipose tissue detected by magnetic resonance imaging in endometriosis and disease severity and clinical symptoms: a prospective study
  1. Tez No: 913010
  2. Yazar: AYŞENUR TÜFEK ARAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT, DOÇ. DR. MERYEM HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada endometriozis tanılı hastalarda MRG ile saptanan visseral adipozitenin hastalığın şiddeti,evresi, cerrahi sonuçları, klinik semptomları, biyokimyasal parametreler, inflamasyon belirteçleri, lipid parametreleri, glisemik parametrelerle ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Bu tez çalışmasında hasta grubu, Şubat 2024 tarihinden Kasım 2024 tarihine kadar Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum Kliniği'nde opere olup histopatolojik olarak endometriozis tanısı alan, preoperatif dönemde batın MRG yapılan, 18-52 yaş aralığında 30 hastadan kontrol grubu, bening jinekolojik nedenlerle batın ameliyatı geçiren 30 hastadan oluştu. Hastaların klinik, demografik verileri kaydedildi. Nükleus sistemi üzerinden kan tetkiklerine ulaşıldı. MRG ile elde edilen veriler ile subkutanöz adipoz doku (SAT), visseral adipoz doku (VAT) ölçüldü. VAT indeksi (VATI): (%VAT = VAT/[VAT + SAT] × 100) formülü ile hesaplandı. VATI'nin eşik değer 0,265 olarak kabul edildi. Endometriozis tanısı alan kadınlar VATI indeksine göre Grup I: VAT index ≤0,265, Grup II: VAT index >0.265 olarak iki gruba ayrıldı. Endometriozis ve kontrol grubu ile Grup I ve Grup II; klinik, demografik, cerrahi, kan parametreleri açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between visceral adiposity detected by magnetic resonance imaging (MRI) in patients diagnosed with endometriosis and factors such as disease severity, stage, surgical outcomes, clinical symptoms, biochemical parameters, inflammatory markers, lipid parameters, and glycemic parameters. The patient group consisted of 30 women aged 18-52 who underwent surgery at Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital's Department of Obstetrics and Gynecology between February 2024 and November 2024; they were histopathologically diagnosed with endometriosis and had undergone abdominal MRI preoperatively. The control group included 30 patients who underwent abdominal surgery for benign gynecological reasons. Clinical data were recorded; blood tests were accessed through the hospital's Nucleus system. Total adipose tissue (TAT), subcutaneous adipose tissue (SAT), and visceral adipose tissue (VAT) were measured from preoperative MRI data. The VAT index (VATI) was calculated using the formula: (%VAT = VAT/[VAT + SAT] × 100). A threshold value of 0.265 was accepted for VATI; women with endometriosis were divided into two groups based on this index: Group I: VATI ≤0.265; Group II: VATI >0.265.