Behçet hastalığında serum nitrik oksit seviyelerinin saptanması
  1. Tez No: 91302
  2. Yazar: FATMA ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
II ÖZET Behçet hastalığı, patogenezi tam olarak aydınlatılamamış, sistemik vaskülitle karakterize bir multisistem hastalığıdır. Vaskülitte gelişen olaylar sırasında birtakım sitokinler üretilir ve bu sitokinler nötrofîller, düz kas hücreleri ve vasküler endotel hücrelerinde nitrik oksit sentaz enzimini indükleyerek nitrik oksit yapımım arttırabilir. Fazla miktarlarda yapılan nitrik oksitte doku hasarını arttırıcı rol oynamaktadır. Biz de patogenezin aydınlatılmasına faydalı olabileceği düşüncesiyle Behçet hastalarında serumda nitrik oksit düzeylerini araştırmayı amaçladık. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalma müracaat eden 50 Behçet hastası ve 27 sağlıklı kontrol grubunda kolorimetrik metod ile serum nitrik oksit düzeylerini araştırdık. Behçet hastalığı grubunda nitrik oksitin ortalama değeri 279,92 ± 116,82 umol/L, sağlıklı kontrol grubunda ise 206,81 ± 75,46 umol/L olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Behcet's disease is a multisystem disease, characterised with systemic vasculitis and its pathogenesis has not exactly been enlightened. In vasculitis, some cytokines are produced during developing events and the cytokines increase nitric oxide production by inducing nitric oxide synthase enzyme in smooth muscle cells, vascular endothelial cells and neutrophils. Excess amounts of nitric oxide take a role of which increase the damage of tissue. We have aimed to study the serum levels of nitric oxide in Behcet's patients for enlightening of pathogenesis. We studied the serum levels of nitric oxide by the colorimetric method in 50 Behcet's patients and 27 healthy persons who applied to Atatürk Universty, Faculty of Medicine, Department of Dermatology. In the Behcet's patients, the average value of nitric oxide was measured as 279,92 + 1 16,82 umol/L and in the healthy group, that was measured as 206,81 ± 75,46 umol/L.