Behçet hastalıklı ve rekürrent aftöz stomatitli hastaların serum ve tükürüklerinde antioksidan savunma sistemi, nitrik oksit ve lipid peroksidasyon seviyelerinin değerlendirilmesi
The assessment of salivary and serum antioxidan defens system, nitric oxide and lipid peroxidation in patients with Behcet?s disease and recurrent aphthous stomatitis
  1. Tez No: 247407
  2. Yazar: DİLEK KIZILOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KÜÇÜKKOLBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Behçet hastalığı; kronik, vasküler-enflamatuvar bir hastalıktır. BH'nin nedeni hala belli değildir fakat genetik faktörler, viral infeksiyonlar, alerjiler ve bazı immunolojik bozukluklar bu hastalığın patogenezinde etkili olabilecek faktörlerdendir. Rekürrent aftöz stomatit (RAS), herhangi bir sistemik problem olmadan rekürrent oral aft ile karakterize sık görülen bir hastalıktır. Lokal travma, bazı yiyecekler, emosyonel stres, hormonal değişiklikler, mikrobiyal ajanlar ve immün genetiğe yatkınlığın bu hastalıkla ilişkili olsa bile kesin patogenezi hala belli değildir. Bu çalışmada, BH'li, RAS'lı hastaların ve kontrol grubunun serum ve tükürüklerinde nitrit, nitrat, superoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve malondialdehit (MDA) seviyelerinin diagnostik bir kriter olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlandı. Yirmi iki Behçet hastası (11'i erkek, 11'i kadın), 24 rekürrent aftöz stomatitli hasta (9'u erkek, 15'i kadın) ve 27 sağlıklı birey (17'si erkek, 10'u kadın) çalışmaya dahil edildi. Hastaların yazılı ve sözlü onayları alındıktan sonra 5cc venöz kan ve 2cc tükürük her hastadan alınarak spektrofotometrik yöntem ile nitrit, nitrat, SOD, CAT ve MDA seviyeleri değerlendirildi. Serum ve tükürükte nitrit ve nitrat seviyeleri Behçet hastalarında ve RAS'lı hastalarda kontrol grubuna göre daha fazla bulundu. Aradaki bu fark istatistiksel olarak önemliydi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Behcet?s disease (BD) is a chronic, vascular-inflammatory disease. The exact cause of BD is still unknown, but the list of possible agents in the pathogenesis of this disorder includes genetic factors, viral infections, allergies and several immunologic abnormalities. Recurrent aphthous stomatitis (RAS) is a frequent disease characterized by recurrent oral aphthae without systemic involvement. Local trauma, certain foods, emotional stress, hormonal changes, microbial agents and immunogenetic predisposition have also been implicated in this disease but the exact pathogenesis is still not known. In this study, it was aimed to evaluate serum and saliva nitrite, nitrate, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and malondialdehyde (MDA) levels as a diagnostic criteria in patients with BD and RAS and control group. Twenty-two patients with BD (11 men and 11 women), 24 patients with RAS (9 men and 15 women) and 27 healty controls (17 men, 10 women) were included in this study. After verbal and written approvals were obtained from subjects, 5 cc venous blood and 2cc saliva were drawn from each subject and samples were analyzed via spectrophotometric technique in order to determine nitrit, nitrat, SOD, CAT and MDA levels. In the serum and saliva, nitrate and nitrite levels in BD and RAS patients were found higher than the control group.