Yavru ratlarda bakır sülfatla oluşturulan karaciğer hasarına karşı rutinin koruyucu rolünün oksidatif stres ve endoplazmik retikulum stresi üzerinden araştırılması
Investigation of the protective role of rutin against copper sulfate-induced liver damage in baby rats through oxidative stress and endoplasmic reticulum stress
- Tez No: 913021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA DOĞANYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bakır sülfat dünyada ve Türkiye'de yaygın kullanım alanına sahip kimyasal bir maddedir. Sanayiden, tarıma çok çeşitli kullanım alanlarına sahip olan bu kimyasal bileşik ile ilgili yavru ratlar üzerinde yapılan çalışma sayısı oldukça azdır. Bu çalışmada, bakır sülfat kaynaklı endoplazmik retikulum stresi (ERS) ile karaciğer hasarı arasındaki ilişkiye yeni terapötik müdahale potansiyeli olabilecek rutinin olası etkilerine odaklanılmıştır. Çalışma sonucunda rutinin bakır sülfat kaynaklı ERS'ye karşı histolojik etkilerini açıklamaya amaçladık. Çalışma için Erciyes Üniversitesi Deneysel ve Klinik Araştırmalar Merkezi (DEKAM)'den temin edilen 4-5 haftalık, 28 adet, 70-100 gr ağırlığındaki, Sprague dawley ırkı yavru erkek sıçanlar kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan sıçanlar rastgele olarak kontrol grubu, bakır sülfat grubu, rutin grubu, rutin+bakır sülfat grubu olmak üzere 4 eşit gruba (n=7) ayrılmıştır. Deney sonunda yavru sıçanlardan alınan karaciğer dokularında histopatolojik değişiklikler ve immünohistokimyasal olarak ATF4, caspase 3 ve fosforile JNK proteinleri değerlendirilmiştir. Ayrıca ELISA yöntemiyle Malondialdehit (MDA), Total Antioxidant Status (TAS) ve Total Oxidant Status (TOS) analizi yapılmıştır. Histopatolojik olarak rutin grubunda kontrol grubuna benzer bir histolojik yapı gözlemlenirken, rutin+bakırsülfat grubunda, bakırsülfat grubunda gözlemlenen hasarın azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Copper sulfate is a chemical substance widely used in the world and in Turkey. The number of studies conducted on young rats regarding this chemical compound, which has a wide range of uses from industry to agriculture, is quite low. This study focused on the possible effects of rutin, which may be a new therapeutic intervention potential in the relationship between copper sulfate-induced endoplasmic reticulum stress (ERS) and liver damage. As a result of the study, we tried to explain the histological effects of rutin against copper sulfate-induced ERS. 28 Sprague Dawley breed young male rats, 4-5 weeks old, weighing 70-100 g, obtained from Erciyes University Experimental and Clinical Research Center (DEKAM) were used for the study. The rats used in the study were randomly divided into 4 equal groups (n=7) as control group, copper sulfate group, rutin group, and rutin+copper sulfate group. At the end of the experiment, histopathological changes in liver tissues taken from young rats and immunohistochemical ATF4, caspase 3 and phosphorylated JNK proteins were evaluated. In addition, Malondialdehyde (MDA), Total Antioxidant Status (TAS) and Total Oxidant Status (TOS) analysis were performed by ELISA method. Histopathologically, while a similar image was observed in the control group in the rutin group, a reduced form of the damage observed in the copper sulfate group was observed in the rutin+copper sulfate group.