Pınarbaşı nar çeşidinde yapraktan gübre uygulamalarının meyve özellikleri ve yaprak besin maddesi içerikleri üzerine etkisi
The effect of foliar fertilizer applications on fruit characteristics and leaf nutrient contents in Pınarbaşı pomegranate cultivar
  1. Tez No: 913031
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nar meyvesi; içerdiği fenoller, flavonoidler, antosiyaninler ve antioksidanlar gibi fitokimyasallar sebebiyle sağlık açısından ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma, farklı yaprak gübresi uygulamalarının 'Pınarbaşı (yerel çeşit)' nar çeşidinin besin içeriği, fitokimyasal bileşenleri, antioksidan aktivitesi, duyusal analiz ve meyve kalite özellikleri üzerine etkileri hakkında faydalı bilgiler sunmak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada meyve ağırlığının 239.65 g ile 276.40 g arasında değiştiği görülmüştür. Duyusal analiz değerleri ise 3.00 kod ile 3.73 kod arasında değişmiştir. Nar meyvesindeki K içeriği 1098.71 mg kg-1 ile 2136.99 mg kg-1 arasında değişmiştir. Nar meyvelerinde yapılan biyokimyasal analizlerden toplam fenolik madde içeriği 997.28 mg GAE/100 g ile 1398.18 mg GAE/100 g arasında; toplam flavonoid içeriği 417.22 mg QE/100 g ile 444.81 mg QE/100 g arsında; toplam antosiyanin içeriği 5.99 mg C3 gEL-1 ile 11.98 mg C3 gEL-1 arasında; antioksidan aktivitenin ise %28.60 ile %51.97 arasında değiştiği görülmüştür. Temel bileşen analizine göre, üç temel bileşen toplam varyasyonun %92.7' sini açıklamaktadır. Birinci (PC1), ikinci (PC2) ve üçüncü (PC3) temel bileşen toplam varyansları sırasıyla %52, %26.8 ve %13.9' unu temsil etmektedir. Isı haritasında besin içerikleri genel olarak aynı gruplarda yer almıştır. Mix gübresinin ise istatistiksel anlamda diğer uygulamalardan farklı bir grupta yer aldığı görülmüştür. Korelasyon matrisine göre yaprak gübresi uygulamalarının meyve besin içerikleri arasındaki korelasyonlar istatiksel olarak güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pomegranate fruit stands out in terms of health due to the phytochemicals it contains such as phenols, flavonoids, anthocyanins and antioxidants. This study was conducted to provide useful information about the effects of different foliar fertilizer applications on the nutrient content, phytochemical components, antioxidant activity, sensory analysis and fruit quality characteristics of 'Pınarbaşı (local cultivar)' pomegranate variety. Fruit weight varied between 239.65 g and 276.40 g. Sensory analysis changed between 3.00 code and 3.73 code. K content in the fruit varied between 1098.71 mg kg−1 and 2136.99 mg kg−1. Biochemical analyzes were performed on the fruits. Total phenolic content varied between 997.28-1398.18 mg GAE/100 g; total flavonoid content 417.22-444.81 mg QE/100 g; total anthocyanin 5.99-11.98 mg C3 gEL−1; antioxidant activity 28.60-51.97%. According to principal component analysis, three principal components explain 92.7% of the total variation. The first (PC1), second (PC2), and third (PC3) principal components represent 52%, 26.8%, and 13.9% of the total variance, respectively. In the heatmap, nutritional contents were generally in the same groups. Fertilizer mix was in a different group than other applications. According to the correlation matrix correlations between fruit nutrient content of foliar fertilizer applications show that there is a statistically strong relationship.