Çocukluk çağında baş ağrısı nedeniyle başvuran hastalarda saptanan insidental kranial MRG bulguları
Incidental cranial MRI findings in patients presenting with headache during childhood
- Tez No: 913032
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAYDAR ATALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada çocukluk çağında baş ağrısı nedeniyle başvuran hastalarda saptanan insidental kranial MRG bulgularının değerlendirilmesi amaçlandı. Geriye dönük tipteki bu çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2020-2023 yılları arasında baş ağrısı nedeniyle kranial Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) çekimi yapılan pediatrik olgular dahil edildi. Görüntülerde değerlendirmeye engel olan artefaktların bulunduğu olgular, baş ağrısı şikayetinin öncesinde travma ve/veya intrakranial operasyon öyküsü bulunan olgular ve intrakranial kitle tanısı ile hali hazırda takipte olan olgular çalışmanın dışında bırakıldı. Çalışma grubunu 143'ü kadın ve 107'si erkek olmak üzere 18 yaş altındaki toplam 250 olgu oluşturdu. Tüm olguların kranial MRG tetkikleri olası paranazal sinüs patolojileri, temporal kemik patolojileri, kalvaryal patolojiler, beyaz cevher lezyonları, intrakranial kistik lezyonlar, intrakranial yer kaplayıcı lezyonlar, intrakranial enfeksiyonlar, posterior fossa patolojileri, sellar/parasellar bölge patolojileri, ventriküler sistem varyasyonları ve patolojileri, serebrovasküler malformasyonlar, normal-anatomik varyasyonlar ve gelişimsel anomaliler açısından değerlendirildi. Saptanan görüntüleme bulguları klinik olarak önemsiz veya önemi belirsiz insidental bulgu, tedavi gerektiren önemli patolojik görüntüleme bulgusu ve klinik olarak önemli; ancak baş ağrısı etiyolojisinde rol oynamayan insidental bulgu olarak sınıflandırıldı. Çalışmada olguların yalnızca küçük bir bölümünde kranial MRG ile tedavi gerektiren önemli patolojik görüntüleme bulgusu saptanmış olup görüntüleme bulgularının çoğu klinik olarak önemsiz veya önemi belirsiz insidental bulgular lehine değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the incidental cranial MRI findings in patients who presented with headache during childhood. This retrospective study included pediatric cases who underwent cranial Magnetic Resonance Imaging (MRI) due to headache at Sivas Cumhuriyet University Hospital between 2020 and 2023. Cases with artifacts that hindered evaluation, cases with a history of trauma and/or intracranial surgery before the headache complaint, and cases currently being followed up with a diagnosis of an intracranial mass were excluded from the study. The study group consisted of 250 cases under the age of 18, including 143 females and 107 males. The cranial MRI scans of all cases were evaluated for possible paranasal sinus pathologies, temporal bone pathologies, calvarial pathologies, white matter lesions, intracranial cystic lesions, intracranial space-occupying lesions, intracranial infections, posterior fossa pathologies, sellar/parasellar region pathologies, variations and pathologies of the ventricular system, cerebrovascular malformations, normal anatomical variations, and developmental anomalies. The detected imaging findings were classified as clinically insignificant or uncertain incidental findings, significant pathological imaging findings requiring treatment, and clinically significant incidental findings that do not play a role in the etiology of the headache. The study found that only a small portion of the cases had pathological imaging findings that required treatment, while most of the imaging findings were evaluated as clinically insignificant or uncertain incidental findings.