Engelli çocuğa sahip babaların psikolojik iyi oluş ve sosyal destek düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the psychological well-being and social support levels of fathers of children with disabilities
  1. Tez No: 913030
  2. Yazar: NURSEMEN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışma, engelli çocuğa sahip babaların psikolojik iyi oluş ve sosyal destek düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Çalışma Mayıs 2023 ve Eylül 2024 tarihleri arasında Trabzon il merkezindeki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde 336 babayla gerçekleştirilmiştir. Veriler, Ebeveyn ve Çocuğa Ait Tanıtıcı Bilgi Formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, standart sapma, ortalama, minimum-maksimum değerleri, yüzde, Bağımsız Gruplar t Testi, ANOVA, Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi kullanılmıştır. Çalışmada engelli çocuğa sahip babaların psikolojik iyi oluş ölçeği toplam puan ortalamasının 41.04±10.07 olarak saptanmasıyla babaların psikolojik iyi oluş düzeylerinin ortalamanın üstünde olduğu belirlenmiştir. Engelli çocuğa sahip babaların çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği alt boyutlarından olan aile alt boyut puanı 22.84±5.88, arkadaş 19.83±7.19, özel biri 18.68±7.67 ve ölçek toplam puanı 61.36±17.31 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive type in order to determine the psychological well-being and social support levels of fathers of disabled children. The study was conducted with 336 fathers in special education and rehabilitation centers in the city center of Trabzon between May 2023 and September 2024. The data were collected via face-to-face interview technique using the Introductory Information Form of Parents and Children, Psychological Well-being Scale-PIOS and Multidimensional Scale of Perceived Social Support-MSPSS. Frequency, standard deviation, mean, minimum-maximum values, percentage, Independent Groups t Test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis, Regression Analysis were used in the evaluation of the data. In the study, the total mean score of the psychological well-being scale of fathers with disabled children was determined as 41.04±10.07, and it was determined that the psychological well-being levels of fathers were above average. The sub-dimension scores of the multidimensional perceived social support scale of fathers with disabled children were found to be 22.84±5.88 for family, 19.83±7.19 for friend, 18.68±7.67 for special person and 61.36±17.31 for total scale score.