İdrarın mikroskobik analizinde SYSMEX UF-100, DiaSys R/S 2003 sistem ile strip karşılaştırması (2001)
İdrarin mikroskobik analizinde SYSMEX UF-100, DiaSys R/S 2003 sistem ile strip karşilaştirmasi (2001)
  1. Tez No: 913051
  2. Yazar: BAĞNU DÜNDAR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SACİDE ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Nefroloji, Biochemistry, Chemistry, Nephrology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İdrar, üriner sistemin Sivi doku biyopsi örneği olarak kabul edilir ve sistem hakkında detaylı bilgi veren ekonomik bir materyaldir. Bu nedenle günümüzde laboratuvarlardan istenen testlerin başında rutin idrar analizi gelmektedir. Rutin idrar analizi sonuçlarının gözlemci çeşitliliğine sahip olması, bu alanda standardizasyon ihtiyacını doğurmuştur. Son yıllarda bu alandaki standardizasyonu sağlamak için stripler, strip okuyucular, idrardaki mikroskobik şekilli elemanları değerlendiren yarı otomatik ve tam otomatik sistemler geliştirilmiştir. Ayrıca idrarın mikroskobik incelemesi için lam lamel arası preparat hazırlama güçlüğünü ortadan kaldıran ve sediment volümünü standardize etmek için mikroskop objektifinin altında sabit duran lam sistemine sahip cihazlar da geliştirilmiştir. Biz çalışmamızda tam otomatik sistemlerden biri olan Sysmex UF-100 cihazı, sabit lam (OSA) sistemine sahip DiaSys R/S 2003 sistem ve striplerde elde edilen mikroskobik analiz sonuçlarını karşılaştırdık. Çalışmamızın sonucunda UF-100 cihazının manuel mikroskobik inceleme aşamalarından özellikle santrifugasyon ve gözlemci çeşitliliğinden kaynaklanan hataları elimine ettiğini, bir kullanıcı müdahalesine ihtiyaç göstermeden mikroskobik analiz yapabildiğini, normal ve anormal idrar ayrımını sağlayabildiğini belirledik. Ayrıca UF-100 cihazı ile strip analiz sonuçları arasında bir uyum bulunması nedeniyle; rutin idrar analizde UF100 cihazı ile test striplerinin beraber kullanılmasının analiz performansını arttırabileceğini belirledik. DiaSys R/S 2003 sistem için elde ettiğimiz sonuçlara göre değerlendirme yapılamayacağına, örnek sayısı arttırılarak ve mikroskobik inceleme sırasında sediment volümünün yeniden süspanse hale getirilmesi aşamasında homojenizasyona önem vererek, yeni çalışmalar yapılması gerektiğine karar verdik.
Özet (Çeviri)
Urine is regarded as biopsy specimen of the fluid tissue, providing detailed information about the system. This has made routine urine analysis one of the leading laboratory tests. However, broad observer variation of the results of routine urine analysis has brought the need for standardization. În order to establish appropriate standardization a number of alternatives have been developed, including reagent strips, reagent-strip analyzers, and semi-automatic and full automatic systems allowing to recognize microscopic elements in the urine. Furthermore, some devices with fixed slide mounting abilities under the microscope objective have been developed in order to standardize the sedimentation volume, eliminating the difficulty in making preparations between microscope slides. The study was designed to compare the results of urine analysis obtained from a full automatic system, the Sysmex UF-100 counter, the DiaSys R/S 2003 system with a silide mounting (OSA), and microscopic evaluation of the reagent strips. We noted that UF-100 counter eliminated mistakes resulting from manual microscopic evaluation stages, centrifugation and observer variations, that it could perform microscopic analysis without the need for intervention of a user, and that it could recognize and distinguish normal from inappropriate spesimens. Moreover, detection of a good consistency between the results of UF-100 counter and reagent strip analyses suggests that a better analysis performance can be obtained through a combined use of UF-100 counter and reagent strips in routine urine analysis. On the other hand, results obtained with the use of the DiaSys R/S 2003 system were not helpful in drawing a conclusion with regard to the system. It was concluded that further studies are needed with larger samples and more attention directed to homogenization during resuspension of the sedimentation volum