Bulgaristan Türklerinin göç ve kimlik deneyimleri: Zorlukların ve güçlenmenin kuşaklararası aktarımı
Migration and identity experiences of Bulgarian Turks: Intergenerational transmission of hardships and empowerment
  1. Tez No: 913057
  2. Yazar: HAKAN SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNAY İL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı, göç ile bağlantılı zor yaşam deneyimlerinin yalnızca onu doğrudan deneyimleyen kuşakları değil, sonraki kuşakları da etkilediğine ilişkin kabul ile 1989 Göçünü doğrudan ve dolaylı olarak deneyimleyen Bulgaristan Türklerinin kimliklerini ve gündelik yaşamlarını inşa ederken ki güçsüzleştirici ve güçlendirici deneyimlerini keşfetmektir. Araştırma yöntemi olarak, bir topluluğun belirli bir fenomenle bağlantılı sübjektif deneyimlerini anlamak ve öznel deneyimleri yeniden inşa etmek için anlatıların analiz edildiği niteliksel araştırma yaklaşımı seçilmiştir. Veri toplama aşamasında, Bulgaristan Türklerinin gücü nasıl kavramsallaştırdıklarının anlaşılması, kuşaklararası aktarım mekanizmaları ve güç kaynaklarının keşfedilmesi için katılımcı gözlem ve derinlemesine görüşme tekniklerine başvurulmuştur. Bu çerçevede; Ankara, Bursa, İstanbul ve Tekirdağ'da ikamet eden ve 1989 Göçünü doğrudan deneyimlemiş olan on sekiz birinci kuşak Bulgaristan Türk'ü ile onların bu göçü doğrudan deneyimlememiş, günümüzde yetişkin olan ve Ankara, Bursa, İstanbul, Tekirdağ, Londra ve Kırcaali'de ikamet eden çocukları on beş Bulgaristan Türk'ü ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler; fiziksel, duygusal, psikolojik ve tinsel boyutlarda deneyimlenen güçsüzleştirici ve güçlendirici etkilerin yanı sıra aile sistemi, kolektif kimlik, kültürel ve toplumsal bağlamlar da dikkate alınarak analiz edilmiştir. Yerini bulmaya çalışan köksüz ağaç metaforu ile yaşamlarını tanımlayan birinci kuşak Bulgaristan Türkleri; göç öncesinde deneyimledikleri zorlayıcı yaşantılar sırasında büyük bir umut besledikleri meçhulde psikososyal desteklere erişemeyen, bir yandan Türk ve Müslüman kimlikleri ile politik aktörlerin içerici söylemlerine mazhar olurken bir yandan da yabancı oldukları politik ve ekonomik sistem içerisinde yalnız bırakılan ancak her şeye rağmen de güç kaynaklarını keşfeden ve onlardan yararlanarak zorluklar karşısında boyun eğmeyen, güçlenme süreci için âdeta birer model olan öznelerdir. Bununla birlikte, bu zorlayıcı yaşantıların mağdurları olmayan ve hatta canlı tanıkları dahi olmayan ikinci kuşak Bulgaristan Türklerinin kuşaklararası aktarım mekanizmaları ile bu yaşantılardan etkilendikleri, kaynakları aynı gibi görünmekle beraber ebeveynleri ile farklı güçsüzleşme ve güçlenme dinamiklerine sahip oldukları ve nihayetinde eksik kamusal hizmetlerden fazlasıyla muzdarip oldukları ortaya çıkmıştır. Son tahlilde, Bulgaristan Türklerine yönelik sosyal hizmet uygulamaları için bir çerçeve oluşturulmuş ve göç yönetimi bağlamında göçmen topluluklara yönelik uzun erimli psikososyal destek hizmetleri ve sosyal politikalara ilişkin öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the disempowering and empowering experiences of Bulgarian Turks who directly and indirectly experienced the 1989 migration, in constructing their identities and everyday lives, within the framework of the widely accepted notion that migration-related challenging life experiences affect not only the directly impacted generations but also subsequent ones. A qualitative research approach was employed as the research method to analyse narratives for understanding and reconstructing the subjective experiences of a community related to a specific phenomenon. During the data collection phase, participant observation and in-depth interview techniques were utilized to understand how Bulgarian Turks conceptualize power, investigate intergenerational transmission mechanisms, and identify sources of power. In this context, in-depth interviews were conducted with 18 first-generation Bulgarian Turks residing in Ankara, Bursa, Istanbul, and Tekirdağ, who directly experienced the 1989 migration, as well as 15 second-generation Bulgarian Turks, who did not directly experience the migration but are now adults residing in Ankara, Bursa, Istanbul, Tekirdağ, London, and Kardzhali. The collected data were analysed considering disempowering and empowering effects experienced in physical, emotional, psychological, and spiritual dimensions, as well as within family systems, collective identity, and cultural and social contexts. The first-generation Bulgarian Turks, who metaphorically describe their lives as“rootless trees seeking a place”, emerged as individuals who, despite being unable to access psychosocial support during the challenging experiences before migration, and while being simultaneously included as Turkish-Muslims in the inclusive narratives of political actors yet excluded within unfamiliar political and economic systems, managed to discover and utilize their sources of power to withstand adversity, serving as models of empowerment. On the other hand, it was revealed that the second-generation Bulgarian Turks, who were neither victims nor direct witnesses of these challenging experiences, were nonetheless influenced through intergenerational transmission mechanisms. Despite appearing to share the same resources as their parents, they demonstrated different dynamics of disempowerment and empowerment and were significantly affected by inadequate public services. Ultimately, a framework for social work practices targeting Bulgarian Turks was developed, and recommendations for long-term psychosocial support services and social policies addressing migrant communities were proposed in the context of migration management.