Moldo Niyaz'ın eseri örneğinde geçiş dönemi Kırgız türkçesi
Transitional Kyrgyz turkish in the work of Moldo Niyaz
- Tez No: 913065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDER SALIEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu çalışmada Moldo Niyaz'ın“Sanat-ı Digarastar”eserinin dil özellikleri belirlenerek Çağatay Türkçesi ve çağdaş Kırgız Türkçesi ile karşılaştırılmış ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında Çağatay Türkçesi döneminde kullanılan Arap alfabesiyle yazılmış eser, transkripsiyon alfabesine aktarılmış ve ardından dizin oluşturulmuştur. Çalışmanın giriş bölümünde tezle ilgili amaç, yöntem, literatür taraması gibi konulara ek olarak Kırgız Türkçesi, Sovyet öncesi yazılı Kırgız Edebiyatı, Kırgızların kullandığı alfabeler ve çalışılan eser ve yazar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde eserin ses bilgisi özellikleri çağdaş Kırgız Türkçesi ve Çağatay Türkçesinin ses özellikleriyle karşılaştırmalı incelemesi yapılmıştır. Ses özelliklerinden hareketle dönemin dil özelliğinin ne derece Çağatay Türkçesine ve ne derece çağdaş Kırgız Türkçesine yakın olduğu incelenmiştir. İkinci bölümde metnin şekil bilgisi ve kelime türleri ile Çağatay Türkçesi ve çağdaş Kırgız Türkçesi şekil özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İncelemenin üçüncü bölümde ise eserin transkripsiyonlu şekli verilmiştir. Son kısım olan dördüncü bölümde ise incelenen metnin dizinine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the linguistic features of Moldo Niyaz's Sanat-ı Digarastar were determined and compared with Chagatai Turkish and contemporary Kyrgyz Turkish. In the first stage of the study, the work written in the Arabic alphabet used in the Chagatai Turkish period was transferred to the transcription alphabet and then an index was created. In the introduction part of the study, in addition to subjects such as the purpose, method, and literature review related to the thesis, general information was given about Kyrgyz Turkish, pre-Soviet written Kyrgyz Literature, alphabets used by Kyrgyz people, and the work and author studied. In the first part, the phonetic features of the work were examined comparatively with the phonetic features of contemporary Kyrgyz Turkish and Chagatai Turkish. Based on its sound characteristics, it was examined to what extent the language feature of the period was close to Chagatai Turkish and modern Kyrgyz Turkish. In the second part, the morphology and word types of the text were examined and the morphological features of Chagatai Turkish and contemporary Kyrgyz Turkish were examined comparatively. In the fourth section, which is the last part, the index of the examined text is included.