Davet ve tebliğde Üsve-i Hasene olarak Hz. İbrahim
Hz. Abraham the prophet as the best example ('Üsve-i Hasane') in rescript
  1. Tez No: 913108
  2. Yazar: MUSTAFA EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kur'an'da Müslümanların, insanlara iyiliği yapmalarını emretmeleri ve kötülük yapmaktan sakındırmaları hususunda davet ve tebliğ emredilmektedir. Biz de, bu araştırmada‚ İslam'ın en öncelikli meselelerinden biri olan İslam'a davet ve tebliğin metotları nedir, nasıl bir usulle yapılmalıdır? İslam'a davet edenlerin vasıfları neler olmalıdır? Sorularına Hz. İbrâhim özelinde cevap aradık. Ayet-i Kerimelerde insanlara üsve-i hasene (en mükemmel model şahsiyet) olarak gösterilen, müşterek vasıfları ve görevleri İslam'a davet olan tüm peygamberlerin hayatlarını inceledik. Bilhassa İbrâhim'in İslam'a davet ederken takip ettiği usul ve metotları Kuran ve sünnet merkezli bir bakışla araştırdık.
Özet (Çeviri)
Invitation and rescript are two important points of Islam. In Qur'an avoidance of bad habits and good will are commanded. First invitation has started with the first human Adam the Prophet, because as a being human is tempted to forget and leave the path. The mutual goal of all prophets is invitation to Islam. In this work, we explore the methods of invitation to Islam, in which ways it should be made and the qualities a person must possess in order to propagate Islam and we analyzed the verses from Qur'an regarding the prophets who are presented as best examples to humans. Furthermore, we specifically studied the invitation methods of Hz. Abraham the Prophet with a Qur'an centered point of view.