Annelerin algıladıkları sosyal desteğin emzirme tutumuna etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of mothers' perceived social support on breastfeeding attitudes
- Tez No: 913107
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma annelerin algıladıkları sosyal desteğin emzirme tutumuna etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Trabzon ili Ortahisar ilçesindeki aile sağlığı merkezlerine başvuran ve 0-24 ay arası bebeği olan 287 anne oluşturmuştur. Araştırma Ocak–Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler“Anneleri Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve“Emzirme Tutum Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak toplanılmıştır. Tanımlayıcı nitelikler frekans ve yüzde dağılımları ile değerlendirilmiş, ölçeklere ait puanlar ortalama ve standart sapma ile özetlenmiştir. Tanımlayıcı nitelikler ile ölçek düzeylerindeki farklılıkların belirlenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi ve post hoc analizleri uygulanmıştır. Sosyal destek ile emzirme tutumu arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmaya katılan annelerin %44.6'sının 30 yaş ve altı olduğu, %62.4'ünün lise ve üzeri eğitim düzeyine sahip olduğu, %88.5'inin çekirdek aile yapısına sahip olduğu ve %93.5'inin il merkezinde yaşadığı saptanmıştır. Annelerin %47.4'ünün bir işte çalıştığı belirlenmiştir. Ayrıca, annelerin %50.5'inin bir çocuğa sahip olduğu, %57.1'inin çocuklarının 0-6 ay aralığında bulunduğu ve çocukların yaş ortalamasının 7.49±6.64 ay olarak saptandığı belirlenmiştir. Annelerin çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçek toplam puan ortalaması 66.53±14.67 ve emzirme tutumu değerlendirme ölçeği puan ortalaması 89.57±14.28 olarak saptanmıştır. Annelerin sosyal destek düzeyleri ile anne ve babanın yaş grubu, eğitim düzeyi, aile tipi, yaşanılan yer, çalışma durumu, algılanan gelir durumu, çocuk sayısı, çocuğun yaş grubu, annenin emzirme döneminde algıladığı sosyal destek ve emzirme döneminde en fazla desteği kimden aldığı arasında anlamlı fark olduğu görülmüştür. Annelerin sosyal destek düzeyleri ile emzirme tutumları arasında ilişki bulunmamıştır. Bu araştırmada annelerin sosyal destek algısının, emzirme tutumlarına doğrudan bir etkisi bulunmasa da sosyal destek kaynaklarının annelerin psikososyal durumunu ve emzirme sürecine yönelik yaklaşımlarını
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive and correlational study in order to determine the effect of mothers' perceived social support on breastfeeding attitudes. The sample of the study consisted of 287 mothers with babies aged 0-24 months who applied to family health centers in Ortahisar district of Trabzon province. The study was conducted between January and June 2024. Data in the study were collected using the“Introductory Information Form”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale”and“Breastfeeding Attitude Assessment Scale”. Descriptive qualities were evaluated with frequency and percentage distributions, and the scores of the scales were summarized with mean and standard deviation. t-test, one-way analysis of variance and post hoc analyzes were applied to determine the differences between descriptive qualities and scale levels. The relationship between social support and breastfeeding attitude was examined by Pearson correlation analysis. It was determined that 44.6% of the mothers participating in the study were 30 years old and under, 62.4% had high school and above education, 88.5% had a nuclear family structure and 93.5% lived in the city center. It was determined that 47.4% of the mothers were employed. In addition, it was determined that 50.5% of the mothers had one child, 57.1% had children between 0-6 months and the average age of the children was 7.49±6.64 months. The total mean score of the mothers' multidimensional perceived social support scale was 66.53±14.67 and the mean score of the breastfeeding attitude assessment scale was 89.57±14.28. It was observed that there was a significant difference between the mothers' social support levels and the mother's and father's age group, education level, family type, place of residence, employment status, perceived income status, number of children, child's age group, the mother's perceived social support during breastfeeding and from whom she received the most support during breastfeeding. No relationship was found between mothers' social support levels and breastfeeding attitudes. Although mothers' perception of social support did not have a direct effect on breastfeeding attitudes in this study, it was observed that social support sources affected mothers' psychosocial status and approaches to the breastfeeding process. Factors such as education level, family type and perceived income level are important factors that shape social support perception and breastfeeding attitudes