Canavarların vaatleri: Türkçe feminist spekülatif kurmacaya musallat olanlar
Promises of monsters: Those haunting Turkish feminist speculative fiction
- Tez No: 913113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY AKYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu çalışma, Canavar Çalışmaları (Monster Studies) ve Musallat-Bilim (Hauntologies) alanlarında öne çıkan çeşitli kuramlar ve tartışmalar doğrultusunda, 20.yy'ın başından günümüze uzanan tarihsel süreçte, Türkçe feminist spekülatif kurmaca türünde yazılmış çeşitli metinlere musallat olan canavarların ve hayaletlerin vaat ettikleri etik ve politik potansiyeller ile edebi temsil alanının bu vaatleri gerçekleştirme olanakları ve kısıtlarını tartışır. İncelenen metinlerdeki bedenselliğin sınırlarını aş(ındır)maya ilişkin anlatısal keşiflerin, heteropatriyarkal ve insanmerkezci güç yapılarına ilişkin kültürel anlatıları nasıl istikrarsızlaştırmaya ve/ya yıkmaya çalıştığını ve bu metinlerin nasıl birer direniş anlatısı olarak okunabileceğini göstermeye çalışır. Böylece, Türkçe feminist edebiyat tarihinde canavar temsilleri üzerinden başka türlü akrabalık olasılıklarının izini sürer
Özet (Çeviri)
This study discusses the ethical and political potentials, as well as the limitations, of monstrous and ghostly promises that haunt various texts in Turkish feminist speculative fiction. Within the scope of the historical period extending from the early 20th century to the present, this dissertation employs various theories and discussions prominent in Monster Studies and Hauntologies. It analyzes the stories that transcend the boundaries of corporeal by destabilizing or dismantling the cultural narratives related to heteropatriarchal and anthropocentric power structures. This study demonstrates how these texts can be read as narratives of resistance. Thus, it traces the possibilities of different kinds of kinship through monster representations in Turkish feminist literature.