Prospective school counselors' perceptions regardingthe development of multicultural and social justice counseling competencies
Okul psikolojik danışman adaylarının psikolojik danışmanlıkta çok kültürlülük ve sosyal adalet yeterliklerinin geliştirilmesine ilişkin algıları
  1. Tez No: 913116
  2. Yazar: MERVE BAŞAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE SART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmanın amacı, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki okul psikolojik danışmanı adaylarının Psikolojik Danışmanlıkta Çok Kültürlülük ve Sosyal Adalet Yeterliklerinin (PDÇSY) geliştirilmesine ilişkin algılarını incelemektir. Çalışma, vaka çalışması araştırma metodolojisi kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma iki bölüm halinde gerçekleştirilmiştir. İlk bölümde, Okul Psikolojik Danışmanlığında Çok Kültürlülük ve Sosyal Adalet Yeterlikleri Ölçeği Türkçeye çevrilmiş ve 2023-2024 akademik yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı'nda öğrenim gören 136 öğrenciye uygulanmıştır. İkinci bölümde, çalışmanın ilk bölümüne katılan ve Okul Psikolojik Danışmanlığı Uygulama I (ED 477) dersine kayıtlı 27 gönüllü öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında, 27 katılımcı arasından 11 katılımcı grubun heterojenliği göz önüne alınarak tematik analiz için örneklem olarak belirlenmiştir. Veri analizinden dört organizasyonel tema ortaya çıkmıştır: PDÇSY kavramsallaştırmasının temelleri, PDÇSY'yi geliştirmede deneyimsel yollar, PDÇSY entegrasyonunda karşılaşılan zorluklar ve PDÇSY eğitiminde belirlenen ihtiyaçlar. Türkiye bağlamında bir kamu üniversitesinde ele alınan bu vaka çalışması, PDÇSY'nin gelişiminde deneyimsel öğrenmeye paralel olarak öğretim üyelerinin, üniversite ortamının, çok taraflı gözetimin ve etik anlayışın önemini vurgulamıştır. PDÇSY çerçevesine yönelik eleştiriler de dahil olmak üzere, çalışmanın güçlü yönleri, sınırlılıkları ve gelecekteki uygulamalar için çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the perceptions of prospective school counselors at Boğaziçi University regarding the development of Multicultural and Social Justice Counseling Competencies (MSJCC). This study was conducted using a case study research methodology. It was carried out in two parts. In the first part, the Multicultural and Social Justice School Counseling Competencies Scale (MSJSCCS) was translated into Turkish and administered to 136 students in the Guidance and Psychological Counseling Program at Boğaziçi University during the 2023-2024 academic year. In the second part, semi-structured interviews were conducted with 27 volunteer students who participated in the first part of the study and were enrolled in School Counseling Practicum I (ED 477). Within the scope of this study, 11 out of 27 participants were identified as the sample for thematic analysis based on the heterogeneity of the group. Four organizational themes emerged from the data analysis: foundations of MSJCC conceptualization, experiential pathways in developing MSJCC, challenges in MSJCC integration, and identified needs in MSJCC training. Contextualized in Türkiye at a state university, this case study highlights the importance of faculty members, the university setting, multilateral supervision, and ethical understanding in parallel with experiential learning in the development of MSJCC. Strengths, limitations, implications for future research and practice as well as critiques of the MSJCC framework are discussed.