Kronik anal fissürlü hastalarda fissür apeksine kadar yapılan lateral internal sfinkterotomi ile spazm kontrollü yapılan lateral internal sfinkterotominin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparıson of the result of fıssure apex lateral internal sphincterotomy to spasm controlled sphincterotomy in chronic anal fissures
- Tez No: 193337
- Danışmanlar: PROF.DR. NUSRET AKYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı, kronik anal fissür tedavisinde kullanılan bir yöntem olanlateral internal sfinkterotominin seviyesinin daha standart hale getirilmesine katkıdabulunmak ve sonuçta cerrahi sonrası ortaya çıkan komplikasyonların özellikle de analinkontinensin mümkün olduğunca en aza indirilmesini sağlamaktır.KAF, toplumda oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Bugün için bu hastalığınaltın standart tedavisi lateral internal sfinkterotomidir. Akut fissür tedavisindekonservatif tedavinin önemi ve yeri artık iyice belirlenmiş durumdadır. Kronik fissürdeise sınırlı etkiye sahip olmakla birlikte etkinliği göz ardı edilemez.Sfinkterotomi ilk kez 1951 yılında uygulanmaya başlanmıştır ve o zamandan beriKAF tedavisinde her geçen gün yeni gelişmeler ortaya çıkmıştır. İlk uygulandığındanberi; posterior-lateral, lokal-spinal-genel anestezi kullanımı, sfinkter seviyesi gibisorulara yanıt aranmaya çalışılmıştır. Cerrahi tedavi hakkında bilgiler arttıkçapostoperatif komplikasyonlar daha net ortaya çıkmıştır ve önceleri göz ardı edilenpostoperatif anal inkontinensın hastaların üçte birinden daha fazlasında ortaya çıktığıfark edilmiştir. Bu noktadan sonra ?Hastalara gereğinden fazla mı sfinkterotomiyapılıyor?? sorusu gündeme gelmiştir. Fakat yapılan çalışmalarda çoğu hastada hangiseviyeye kadar sfinkterotomi yapıldığının bile belirlenemediği fark edilmiştir. Cerrahisfinkterotomi dışında kimyasal sfinkterotomi (t-GTN, topikal kalsiyum kanal blokörü,botilunum toksini injeksiyonu vb) de halen araştırılan bir konudur. Kimyasalsfinkterotominin etkisi göz ardı edilemez ama hiçbir zaman cerrahinin başarısınaulaşılamamıştır.Bugün için cerrahi tedavide sfinkterotomi seviyesi konusunda fikir birliğininolmaması ciddi bir sorundur. LİS sonrasında ortaya çıkabilecek olan anal inkontinensya da tedavi başarısızlığı gibi durumlar kabul edilemezdir. Çağımızdaki anal fissürtedavisi konusunda tüm tartışmaların temelini bu noktalar oluşturmaktadır. Bizçalışmamızda bu sorulara yanıt aramaya çalıştık. Kalibratörlerin kullanılmasının, analstenoz derecesinin belirlenmesinde oldukça faydalı ve pratik olduğunu düşünmekteyiz.Sonuçta kalibratörlerin yardımıyla yapılan sfinkterotominin, daha doğru seviyeyekadar sfinkter kesilmesine faydası olduğunu belirledik. Bunu; subjektif iyileşmezamanının SKG'da daha kısa olması, inkontinens düzeylerinin SKG'da anlamlı ölçüdedaha düşük saptanması ve yine benzer şekilde 6. aydaki tedavi başarısızlığıylakarşılaşılan hasta sayısının SKG'da (1 hasta), FAG'a göre (4 hasta) daha az sayıdaolması gibi sonuçlarla desteklendiğini gördük.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of this study was to investigate and individualize the ideal level of lateralinternal sphincterotomy for chronic anal fissure and decrease the complications ofsurgery. Chronic anal fissure a common disorder, and it has traditionally been managedwith lateral internal sphincterotomy. The first sphincterotomy was performed in 1951first and it has evolved in time. The level of sphincterotomy is controversial. Surgicalsphincterotomy for chronic anal fissure can cause anal incontinence over one third ofthe patients. This has led to the investigation of sphincterotomy level that may avoidpermanent damage to the internal anal sphincter. There is evidence demonstrating thatthe incontinence rate is related to the extent of the lateral internal sphincterotomy. Moststudies have showed that the accurate sphincterotomy level is unknown. Nonsurgicaltreatment options such as chemical sphincterotomy (nitroglycerine or diltiazemointment and botulinum toxin injections, e.g.) can be a treatment option but they are notsuperior to surgery.In the present study, we suggest spasm-controlled LIS is a good choice todetermine anal stenosis and to navigate the extent of sphincterotomy for a given patient.Calibrator controlled sphincterotomy is more effective and secured. We found thathealing rates are significantly higher, recovery is earlier and complications are fewer inthe spasm-controled group, compared with the fissure apex sphincterotomy group.